Uvodnom konferencijom i potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju i suradnji započeo je projekt pod nazivom "Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija 10 RS kružne ekonomije za održivi razvoj Ulcinja, Vinkovaca i Orašja".
Istaknuto je da je moderni način života učinio da otpad danas postaje globalni problem, ne poznajući geografske granice, koji nas povezuje i traži zajednička rješenja te da je stoga ova međugranična suradnja Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore korak naprijed u okviru specifičnog cilja, a to je promicanje prijelaza na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo.
– Priprema projekta bila je vrlo zahtjevna, osobito ako znamo da je na poziv stiglo više od 200 prijava. Neće to biti obična suradnja nego novo prijateljstvo, novo iskustvo i nova znanja, a to je i bit ovakvih prekograničnih projekata – rekla je direktorica Agencije za razvoj i investicije Grada Vinkovaca VIA Danijela Slipčević.
Zajednički ciljevi
Dodala je da je projekt vrijedan gotovo 1,5 milijuna eura te da će EU sufinancirati troškove s 85% novca, dok će ostatak od 15% podijeliti partneri na projektu.
– Otpad je i dalje velik problem, svi smo napravili korake naprijed, ali još ne u onoj mjeri u kojoj to želimo i zato nam je drago što ovim i nekim budućim projektima možemo zajednički unaprijediti Ulcinj, Orašje i Vinkovce. Spremnici pod zemljom, osim u gospodarskom smislu, iznimno će puno značiti i za vizualni identitet našega grada – rekao je gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić.
Pojasnio je da će projekt na području Vinkovaca rezultirati s 43 polupodzemna spremnika za otpad na 14 lokacija u gradu. Tri grada u projekt ulaze radi poticanja pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije poboljšanjem komunalnih usluga, objekata i opreme, što pridonosi promicanju i prijelazu na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo.
Europske prakse
– Raduje nas što smo jedan od partnera u ovom projektu kojim želimo povećati svijest i krenuti u ono u što smo puno ranije trebali krenuti, u obnovljivu ekonomiju i recikliranje smeća. Nadam se da ćemo što prije primijeniti iskustva i druga dva grada jer kao zajednica imamo i kapaciteta i potrebe poboljšati život naših građana. Najprije ćemo opskrbiti svoj regionalni deponij radnim strojem vrijednim 150 tisuća eura, a krećemo i s pilot-projektom polupodzemnih kontejnera koji će, uz recikliranje, imati i elektroničku opskrbu – rekao je gradonačelnik Ulcinja Genci Nimanbegu.
Istom je prilikom gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić rekao da će se projektom generacijama koje dolaze ostaviti čišći, uredniji i učinkovitiji grad u skladu s najzelenijim europskim praksama.
– Očekujem da bi Orašje moglo biti jedan od prvih gradova u BiH koji će imati reciklažno dvorište, gdje bismo se uhvatili u koštac s otpadom koji je danas u svijetu jedan od većih problema. Više smo puta imali paljevine na deponiju prošlih godina, uspjeli smo dijelom smanjiti taj problem, ali ne i opseg otpada. Mislim da ćemo problem riješiti tek kada u sklopu ovog projekta u pogon pustimo reciklažno dvorište – rekao je Oršolić.