Radovi na obnovi Vile Allnoch, koja je nekada bila na listi gradskih nekretnina za prodaju, u završnoj su fazi. Nekad zapuštena Vila Allnoch, koja je dodatno oštećena u potresu 2020., u budućnosti će imati kulturno-turističku namjenu, a sredstva za obnovu u vrijednosti od 3,6 milijuna eura u potpunosti su osigurana iz fondova Europske unije.
Prezentacija u listopadu
Radovi su obuhvatili konstrukcijsku obnovu kojom su ojačani nosivi dijelovi zgrade, važni za stabilnost, ali i cjelovitu obnovu kojom je obuhvaćeno potpuno unutarnje i vanjsko uređenje koje je u završnoj fazi. U novouređenom prostoru planiran je pomno osmišljen atraktivan sadržaj koji će građanima i posjetiteljima na suvremen način približiti kulturno bogatstvo Samobora i njegove baštine. S tim ciljem Grad Samobor, Samoborski muzej u suradnji s kreativnim timom za interpretaciju baštine iz tvrtke Muze, intenzivno radi na osmišljavanju i realizaciji novog stalnog postava u Samoborskom muzeju na postojećoj lokaciji Dvorca Livadić i novom prostoru Vile Allnoch.
S obzirom na to da Grad Samobor maksimalno koristi mogućnosti koje pružaju fondovi EU, izrada muzeološke koncepcije novih stalnih izložbi na tri lokacije bit će dobar temelj za prijavu na jedan od budućih natječaja da bi se svi zamišljeni sadržaji u vili, dvorcu i Etno kući proveli u djelo. Javna prezentacija idejnog i izvedbenog projekta predviđena je za listopad i bit će otvorena za javnost te sve dionike koji su surađivali s timom Muze i Samoborskim muzejom na stvaranju novog muzejskog koncepta.
Nakon što je uređen novi galerijski prostor u potkrovlju, ovih dana u tijeku je i energetska obnova Samoborskog muzeja u koji se godinama nije ulagalo, no on će uskoro postati reprezentativna ustanova u kulturi. Muzej je za energetsku obnovu Dvorca Livadić osigurao bespovratna sredstva u iznosu od oko 800.000 eura putem natječaja "Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra", dok je Grad osigurao preostali iznos od oko 65.000.
Smanjit će troškove grijanja
Ovim projektom dodatno će se zaštititi sam objekt koji je zaštićeno kulturno dobro kao i vrijedan fundus te će se ostvariti znatne uštede energije i time smanjiti troškovi grijanja. U sklopu radova izvodi se toplinska izolacija krova i stropa prema negrijanom tavanu, mijenja se postojeća stolarija energetski učinkovitijom, u skladu s uvjetima Konzervatorskog odjela Uprave za zaštitu kulturne baštine. Promijenjen će biti i postojeći sustav grijanja iz plinskog na sustav primjene dizalice topline s ventilokonvektorima te osiguravanjem zdravih klimatskih uvjeta sanacijom vlage u objektu. Izvest će se drenaža objekta te će biti izmijenjena fasada.
Uskoro počinje i energetska obnova pomoćnog objekta Samoborskog muzeja, tzv. Etno kuće, a i za taj su projekt muzeju odobrena sredstva iz fondova EU, i to u iznosu od 155.000 eura. Radovi na objektu obuhvatit će sanaciju vlage, izvedbu toplinske izolacije stropa prema negrijanom tavanu, toplinsku izolaciju poda, zamjenu postojeće stolarije energetski učinkovitijom prema uputama Konzervatorskog odjela te uvođenje dizalice topline zrak/voda.