Potpisom ugovora o izvođenju radova rekonstrukcije i dogradnje OŠ Mokošica počinje realizacija ove kapitalne investicije u obrazovnu infrastrukturu kojom će se osigurati uvjeti da i škola u Mokošici, kao posljednja gradska škola, izvodi nastavu u jednoj smjeni.
Rok 14 mjeseci
Ugovorom vrijednim 9,235.174,77 eura s PDV-om izvođač se obvezuje završiti izvođenje radova najkasnije u roku od 14 mjeseci od dana uvođenja u posao. Za ovu kapitalnu investiciju u osnovnoškolsku infrastrukturu Grad Dubrovnik je, u okviru poziva Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, osigurao cjelovito, stopostotno financiranje bespovratnim sredstvima u iznosu od 10,093.680,21 euro.
– U osam godina treća škola, a prije toga 35 godina nijedna. To puno govori. OŠ Mokošica posljednja je škola u gradu koja nam je ostala u sustavu dvosmjenskog rada i realizacijom ovog projekta ta bi škola prešla u jednosmjensku nastavu – rekao je uvodno gradonačelnik Mato Franković.
Rekonstrukcijom i dogradnjom OŠ Mokošica osigurat će se kapaciteti za 18 novih učionica s pratećim kabinetima, polivalentnim prostorom, sanitarnim, tehničkim i gospodarskim prostorima, uredima za administraciju, zbornicom, knjižnicom i vanjskim igralištem na krovu, sve dimenzionirano prema normativima dimenzioniranja prostora osnovnih škola u RH.
Prema projekcijama Ministarstva znanosti i obrazovanja, u školskoj godini 2026./2027. predviđen je upis 763 učenika u OŠ Mokošica, čime će ova škola prijeći u režim izvođenja nastave u jednoj smjeni, dok će se dogradnjom osigurati kapaciteti za 952 učenika (34 razredna odjela x 28 učenika). Riječ o velikom objektu koji će novom zgradom zadovoljiti i buduće potrebe ovog najvećeg gradskog naselja.
Grad Dubrovnik sustavno radi na unapređenju sustava osnovnoškolskog obrazovanja, a ističu se kontinuirana kapitalna ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, programe i uvjete rada. Za vrijeme aktualne gradske uprave otvorene su dvije nove škole, osnovna škola na Montovjerni i druga, Marina Getaldića u povijesnoj jezgri. Također, energetski su obnovljene škole OŠ Marina Držića, OŠ Lapad i OŠ Ivana Gundulića u Gružu. Primarni strateški cilj svakako je osiguranje uvjeta za održavanje nastave u jednoj smjeni, a realizacijom projekta u Mokošici i to će se ostvariti za generacije koji je budu pohađale u školskoj godini 2026./2027.

– Kad smo govorili da ciljano razvijamo svaki projekt, jedan je od primjera ova škola. Zamislite da smo počeli graditi školu, a da do nje nema odgovarajuće ceste i da kamioni prolaze Ulicom Bartola Kašića. Zato smo ciljano prvo napravili cestu Tamarić, koja je sad gotova, i došlo je vrijeme da krenemo s izgradnjom objekta koji će biti lijep, impresivan i skladan, točno kako Mokošica zaslužuje. Bit ćemo među prvim gradovima u Republici Hrvatskoj u kojem će sva djeca ići u jednosmjensku nastavu – zaključio je gradonačelnik Franković.
Siguran pristup
Za projekt rekonstrukcije i dogradnje škole iznimno je važna novoizgrađena spojna cesta Tamarić. Nova cesta omogućuje lakše izvođenje radova na školi, olakšava prometovanje ovim dijelom Mokošice, a nakon dogradnje omogućit će se i uvođenje autobusne linije do škole.
Projekt izgradnje ceste Tamarić od velike je važnosti za stanovnike Mokošice jer će omogućiti siguran pristup Osnovnoj školi Mokošica, olakšavajući dolazak školarcima, roditeljima i učiteljima, ali i pristup dječjem vrtiću na ovoj lokaciji. Ovaj infrastrukturni projekt unaprijedit će prometnu komunikaciju u Ulici Bartola Kašića i povećati funkcionalnost cestovne mreže Nove Mokošice.
Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 3,5 milijuna eura s PDV-om, a financiran je iz proračuna Grada Dubrovnika. Cesta Tamarić duga 895 metara, od čega je 275 metara križanje s nerazvrstanom cestom Lozica-Mokošica-Komolac-Sustjepan, ključna je infrastrukturna investicija.