Svečanom akademijom u Pomorskom i povijesnom muzeju u Rijeci u subotu je obilježeno 300. godina od izdavanja uredbe rimsko-njemačkog cara Karla VI. o naseljavanju 208 obitelji pravoslavne ispovijesti s područja Dalmacije pod turskom upravom u Rijeku i njenu okolicu te dopuštenju da slobodno mogu prakticirati svoju tradiciju i običaje, uključujući vjerske, čime se proslavilo 300. godina pravoslavlja na riječkom području.
Zagrebačko-ljubljanski mitropolit Porfirije Perić tom prilikom je istaknuo da je bitno podsjećati da je svaki pojedinac prije svega čovjek i da su svi jedno, bez obzira na različitosti.
- Postoje dva naroda, srpski i hrvatski, koji su dati nama na raspolaganje da pokažemo kako je čovjek isto, koliko su narodi isto - naveo je te se upitao koliko učenih teologa može uopće pokazati na toliko radikalno različite, nepremostive dimenzije između pravoslavnih i katolika. Porfirije je istaknuo da crkva nije politička organizacija i da ne može biti stavljena u funkciju bilo kojeg svjetovnog interesa, navevši da smo i danas suočeni s manipulacijama, i to posebno ljudi iz crkve. - Mi nosimo mnogo veću odgovornost od političara, jer se mijenjaju politika i ideologije, a evanđelje ostaje - zaključio je.
Riječki nadbiskup Ivan Devčić istaknuo je da je Rijeka oduvijek, osim kratkih povijesnih epizoda, bila grad u kojem su se poštivale vjerske i nacionalne posebnosti, a međuvjerski odnosi su dobri i skladni. Pokazalo se da su pravoslavni vjernici ovdje dobro integrirani i prihvaćeni. U odnosu prema drugima nije dovoljna samo tolerancija, u smislu podnošenja drugoga, nego se različitosti moraju shvatiti kao šansa i ono što nas obogaćuje, rekao je nadbiskup.
Prihvaćanje različitosti
- Ovaj jubilej jasno oslikava 300 godina zajedničkog suživota u Rijeci - kazao je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. Jedan od bitnih elemenata kandidature za Europsku prijestolnicu kulture 2020, jest riječki način života u kojem je vrlo bitno prihvaćanje različitosti, multikulturalnost i multikonfesionalnost. Različitost smo uvijek shvaćali kao prednost i kvalitetu, ustvrdio je Obersnel.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina naglasio je spremnost Rijeke i ovog kraja da prihvaća one koji dolaze i smatraju da je različitost bogatstvo, a ne nešto što razdvaja ljude. Ovdje nikad nije bilo presudno odakle netko dolazi, koje je nacionalnosti i vjeroispovijesti, naglasio je župan, dodajući da "ni nadalje nećemo dopustiti da nas se dijeli".
Izaslanik predsjednika Vlade, ministar turizma Gari Cappelli rekao je da su dobri odnosi različitih naroda prilika da se prošire horizonti još bolje suradnje na gospodarskom, kulturnom i političkom planu.
Saborski zastupnik srpske nacionalne manjine Milorad Pupovac, govoreći u svoje ime i kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, ustvrdio je da Hrvati i Srbi, "nakon stradanja i nepravdi koje su nanijeli jedni drugima, danas mogu služiti kao primjer - da se ponovno uzdignemo i prisjetimo vrijednosti koje su nam omogućile da imamo slobodu, ne okrećući glavu jedni do drugih".
Na akademiji su govorili i predstavnici ministarstava kulture Hrvatske i Srbije, pri čemu je zamjenik ministra kulture Republike Srbije Dejan Maslaković istaknuo da je pravoslavna crkva vrlo važna za srpski narod te da mu je bila jamac opstojnosti i razvoja. Značenje ove obljetnice je u dokazu suživota na ovim prostorima, te da se može zajednički proći kroz povijesne bure, a pomoćnik hrvatske ministrice turizma Davor Trupković je rekao da dvije Vlade, srbijanska i hrvatska, ne rade samo na uspostavljanju odnosa na generalnoj razini, nego se brinu i o pitanjima koja su bitna za "male ljude", navevši kao primjer povrat kulturnih vrijednosti, ikona i knjiga iz Srbije u Vukovar, Dalj i Bobotu.
Da su Rijeka i Istra bile "svjetionik Hrvatskoj u pokazivanju kako poštivati i ljubiti bližnjega", ustvrdio je europarlamentarac Ivan Jakovčić. "Poštujte tuđe, a svojim se ponosite", poručio je predsjednik organizacijskog odbora manifestacije Dragiša Laptošević.
300. obljetnica pravoslavlja u Rijeci i na Kvarneru ovog vikenda uključuje još i liturgiju u riječkom pravoslavnom hramu sv. Nikole te znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem, glazbeni i sportski program. Organizatori su Vijeće srpske nacionalne manjine za grad Rijeku, Zajednica Srba Rijeka, Udruga hrvatskosrpskog prijateljstva i riječki pododbor SKD "Prosvjeta".