Europski projekt iUrban za koji je Gradu Rijeci odobreno bespovratnih 450.000 eura i dodijeljena nagrada Međunarodnog udruženja Eurocities - mreže velikih europskih gradova u području informatičke i komunikacijske tehnologije za energetsku učinkovitost u gradovima, predstavljen je u utorak na konferenciji za novinare.
O učincima projekta izvijestili su gradonačelnik Vojko Obersnel, savjetnica gradonačelnika za europske projekte Suzana Belošević Romac i zamjenik direktora Energa Marko Križanec.
Pametni mjerači
Kako je rečeno, s ciljem poticanja energetske učinkovitosti 26 objekata u Rijeci, od kojih je 16 gradskih, a 10 u vlasništvu tvrtke Energo, opremljeno je pametnim mjeračima koji daju podatke o potrošnji energenata, a razvijeno je i novo informatičko rješenje za praćenje potrošnje energenata u javnim zgradama.
Na temelju prikupljenih podataka ono sugerira gradskoj upravi kako se ponašati energetski učinkovitije, a Energu pomaže pri izradi optimalnih tarifa za korisnike. Projekt omogućuje uvođenje novih poslovnih modela te učinkovitije nabavljanje sirovine. Omogućeno je i bolje upravljanje i otkrivanje incidentnih situacija i drugo, sve kako bi se smanjila uporaba primarnih energenata i emisija stakleničkih plinova.
Tijekom projekta uključeno je i 8 stanova u zgradama koje imaju etažno grijanje. Vlasnici su dobili sustave za pametno upravljanje, a neki od njih nastavit će sustav koristiti na komercijalnim osnovama i plaćati mjesečnu naknadu. Iz gradske uprave su istaknuli da je projekt zaživio te da se sustav i opremu planira uvesti i u druge objekte.
Rijeka je priznanje dobila u sklopu europske Zelene digitalne povelje, koja obvezuje gradove da zajednički rade na povećanju energetske učinkovitosti i smanjenju emisija štetnih plinova, u konkurenciji s gradovima Amsterdamom i Valencijom.
Odobreno sufinanciranje iz europskih fondova
Gradonačelnik Obersnel izvijestio je i ostalim EU projektima Grada Rijeke. Od 2013. je Rijeci odobreno sufinanciranje iz europskih fondova za više desetaka projekata, a Rijeka je po broju odobrenih projekata najbolji grad u Hrvatskoj, istaknuo je.
U pretpristupnom razdoblju zbog ekonomskih pokazatelja koji ju svrstavaju iznad hrvatskog prosjeka, Rijeka nije bila prihvatljiv predlagatelj projekata koji su se financirali iz najizdašnijih dijelova IPA pretpristupnog programa, osim za projekt izgradnje Centralne zone za gospodarenje otpadom Marišćina, koji se financira s 25 milijuna eura europskog novca. Stoga se apliciralo i na sredstva iz programa Unije, transnacionalnih programa i strukturnih fondova. Ukupni gradski proračun za te projekte je veći od 40 milijuna kuna, a na sufinanciranje iz EU odnosi se oko 30 milijuna kuna.
Uz to, Obersnel je istaknuo da će se i značajan dio aktivnosti u okviru programa Rijeka 2020/Europska prijestolnica kulture financirati iz europskih fondova da se europska sredstva očekuju i za projekte u okviru Riječke urbane aglomeracije, kao i za za veliki projekt vodoopskrbe i odvodnje, ukupne vrijednosti 1,7 milijarda kuna, koji bi trebao biti potpisan u drugoj polovici godine.