Ivan Kušek Apaš desetljećima je oduševljavao zaljubljenike u nogomet i navijače Slavena, a sad će, prihvati li prijedlog Gradsko vijeće, njegovo ime nositi gradski stadion. Kušek je rođen 1932. u Mihovljanu, a u Koprivnicu se doselio 1948. godine. Bio je nastavnik tjelesnog odgoja i svestrani sportaš.
Neumorni promicatelj sporta
– Godinama je oduševljavao nogometnu publiku našeg grada i podravskog kraja. Sjajan tehničar, uvijek brz i eksplozivan, rasni strijelac. Igrao je u zagrebačkom Borcu, a potom je od 1948. do 1968. branio boje Slavena. Ivana Kušeka su s divljenjem gledali svi koprivnički zaljubljenici u nogomet, a njegovo majstorsko baratanje loptom na starom igralištu Slavena kopirale su generacije mladih nogometaša. Njegova igra imponirala je isto koliko i skromnost tog čovjeka koji nikad nije izigravao zvijezdu niti je afektiranjem pokušavao dobiti naklonost sudaca. Zvali su ga veliki klubovi, no uvijek je ostao vjeran svojem Slavenu i Koprivnici – ističe Ivan Ferenčak, predsjednik udruge Gekoma, koja okuplja generacije koprivničkih maturanata.
Ta je udruga i predložila da se stadion nazove po Kušeku, jer ga smatraju najboljim nogometašem što ga je Koprivnica imala. Kušek, koji živi u Koprivnici, imao je i velike zasluge u malom rukometu, kao i u razvoju mladih sportaša gimnazijalaca. Sve vrijeme bio je, kaže Ferenčak, neumorni propagator sporta. Kako je riječ o pitanju od šire društvene važnosti, inicijativa je upućena upravi NK Slaven Belupa i Zajednici športskih udruga Grada Koprivnice, koji su dali "zeleno svjetlo". Provedena je i internetska javna rasprava tijekom koje nije pristiglo nijedno očitovanje ili primjedba. Osim stadiona novo bi ime trebala dobiti i koprivnička Sinagoga koju Grad obnavlja. Na prijedlog predsjedništva Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Koprivnice trebala bi se nazvati po pokojnom dr. Krešimiru Švarcu, cijenjenom koprivničkom liječniku i prvom specijalistu ginekologije u koprivničkom kraju. Rođen je 10. rujna 1925. godine u Zagrebu, osnovnu i srednju školu završio je u Koprivnici, a studij medicine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Osnovao je službu za zaštitu žena, trudnica i majki, a u nekoliko je mandata bio ravnatelj Medicinskog centra Koprivnica, kad se gradila nova zgrada. Dobitnik je Republičke nagrade za zdravstvo "Marija Šlezinger" 1985. Prije dvije godine proglašen je počasnim građaninom. Preminuo je u veljači 2017. u 92. godini.
Zadužio buduće generacije
Sinagoga je, ističu inicijatori, glavni simbol, uporišna točka i sidrište židovske zajednice koja je prije Drugog svjetskog rata u Koprivnici brojila oko 300 pripadnika.
– Kao čovjek, intelektualac i liječnik zadužio je sve buduće generacije rođene u gradu Koprivnici – navodi se u prijedlogu.
Puni naziv glasio bi "Koprivnička sinagoga – kulturni centar prim. dr. Krešimir Švarc". Odluku će donijeti gradski vijećnici na sutrašnjoj sjednici.