U sklopu velikog europskog projekta ozelenjivanja gradskih ulica i prigradskih naselja, u Osijeku je proteklog tjedna zasađeno i posljednje, 1697. stablo. Sadnja se tijekom 34 dana odvijala na 13 različitih lokacija diljem grada, a sudjelovalo je 50 radnika Unikoma.
Nema stajanja
– Na Staru godinu simbolično sadimo jablan. Naime, stari Kelti su vjerovali da jablan donosi pobjedu pa se i mi nadamo dobroj 2025. godini. Na području grada Osijeka, otkad sam gradonačelnik, zasađeno je 4700 stabala. Za nas tu nema stajanja. U 2025. zasadit ćemo dodatnih 1300, što bi u mom mandatu bilo ukupno 6000 stabala, a što čini čak petinu ukupnih stabala na području grada – istaknuo je osječki gradonačelnik Ivan Radić.
Direktor Unikoma Igor Pandžić pojasnio je da je ukupna vrijednost čitave sadnje, ne samo stabala nego i supstrata, gnojiva, zemlje i drugog repromaterijala približno 700 tisuća eura, od čega je za sama stabla, sukladno javnoj nabavi, utrošeno 347 tisuća eura.
– Govorimo o stablima koja nisu šibice, već su to stabla visoka do sedam metara, uzgajana i do 10 godina. Pri sadnji smo iskoristili i naš humus s kompostane, koji su građani odvojili, a mi preradili, tako da smo se opet doprinijeli kružnoj ekonomiji – istakao je Pandžić.
Gradonačelnik Radić podsjetio je da su brojne ulice ozelenjene i izvan ovoga projekta, poput Kapucinske, Ribarske, Vrta Jagode Truhelke te podvožnjaka sv. Leopolda Bogdana Mandića.
– Sve je to dalo novu, ljepšu vizuru grada Osijeka, a grad učinilo otpornijim na klimatske promjene. Ovom jablanu, posljednje zasađenom stablu u ovoj godini, želim dug život s prekrasnim pogledom na Dravu i na najljepši grad – kazao je gradonačelnik i zahvalio djelatnicima Unikoma što su u kratkom vremenskom razdoblju, u nešto malo više od mjesec dana, uspjeli zasaditi 1697 stabala.
Zeleni otoci
S više parkova nego trgova Grad Osijek jedan je od najzelenijih gradova u Republici Hrvatskoj. Protekle godine dobio je još zeleniju notu.
Novo lice poprimila je i Ribarska ulica u najstrožem središtu grada. Dotrajala drvenarija iz te je ulice, uz manje zahvate, postala velika žardinjera, a u nju su posađene različite vrste biljaka. Grad je tako postao bogatiji za 480 novih sadnica. Srebrna smreka, tisa, japanski javor i lovor-višnja samo su dio trajnih biljaka koje su uljepšali ovaj dio grada. Riječ je o zimzelenim i listopadnim biljkama pa Ribarsku ulicu, kažu u gradskoj upravi, već sada možemo nazvati zelenom. Nakon zemljanih radova obojena je i pješačka zona te su postavljene nove klupe. Radovi i sadnice stajali su ukupno oko 30.000 eura.
Grad Osijek ovakvim intervencijama u prostoru, ističe se, smanjuje efekte urbanih toplinskih otoka, smanjuje temperaturu u urbanom području, stvara zelene otoke koji poboljšavaju klimatske uvjete u gradu te se ujedno malim koracima bori protiv sve većih klimatskih promjena.