U Bjelovaru je ovih dana održan peti po redu B:IT con, konferencija posvećena IT-u i tehnološkoj industriji. U organizaciji Veleučilišta u Bjelovaru u Domu kulture okupilo se gotovo 300 sudionika koji su odslušali osam predavanja eminentnih stručnjaka iz poduzeća i startupova CroCube, Visage Technologies, Ani Biome, Poslovna inteligencija, NexGen Wafer Systems, Spyrosoft i Happening. U pet je godina B:IT con postao nezaobilazna adresa u IT svijetu, a ove ga je godine otvorio NJ. E. Raj Kumar Srivastava, veleposlanik Indije, jedne od država koje prednjače u korištenju IT sektora.
– Došao sam na poziv mog prijatelja, gradonačelnika Hrebaka i jako mi je drago što sam na jednoj od vodećih konferencija u Hrvatskoj. Da, Indija je daleko otišla u korištenju IT sektora i 60 posto našeg BDP-a ostvarujemo kroz usluge u IT sektoru, ne kroz industriju i proizvodnju – kazao je veleposlanik Srivastava. Za gradonačelnika Darija Hrebaka ovaj je B:IT con daleko najvažniji do sada i dokaz koliki je napredak Bjelovar napravio u pet godina.
– Mi smo najveća i najvažnija IT konferencija u ovom dijelu Hrvatske. S obzirom na to da nemamo tradiciju IT-a, postići ovo u pet godina vrhunski je rezultat i čestitam svima koji su pokrenuli B:IT con. Prije šest godina, kada smo najavili uzlet IT-a, mnogi su nam se smijali. Ali od tada smo od 50 došli do 500 zaposlenih i za deset bi godina IT mogao postati vodeća industrijska grana u Bjelovaru. Dolazak veleposlanika Indije, koji je prihvatio naš poziv, to i potvrđuje – kazao je Hrebak.
– Želimo biti izvor znanja i predvodnik u sve više rastućem IT sektoru. Osnovni je cilj promicati tehnološka dostignuća u IT-u i općenito u tehnologiji – rekao je prodekan bjelovarskog Veleučilišta Zoran Vrhovski. O prvom predavanju rekla je više sama predavačica Daniela Jović.
– Pričali smo općenito o svemirskoj industriji i gdje je tu Hrvatska te o projektu prvog hrvatskog satelita Cro Cube koji bi trebao biti lansiran početkom iduće godine. U samom je satelitu tehnološki eksperiment koju je izradila hrvatska tvrtka, satelit se sklapao u Hrvatskoj, aluminijski su dijelovi izrađeni u Hrvatskoj, tu su i sati administrativnog procesa koji do sada u Hrvatskoj nitko osim nas nije napravio – objasnila je Jović.