Izbornik
Naslovnica Gradovi Sisak
Tehnička škola Sisak

U školskim projektima izrađuju bioničku ruku i solarne automobile

Tehnička škola Sisak tradicionalno održava utrku solarnih automobila
Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Sljedeće godine na utrci solarnih automobila, koju organizira škola, očekuje se još više sudionika i čak pet ekipa iz inozemstva

Tehnička škola Sisak i u ovoj školskoj godini provodit će mnoge projekte financirane iz Europske unije, a sve kako bi svojim učenicima približili moderne tehnologije. Od 2006. i njihovog prvog europskog projekta, pa do danas, iz EU su uspjeli "povući" više od milijun eura, a neki projekti nadrasli su i razinu Hrvatske, poput već tradicionalne godišnje utrke solarnih automobila koja je u Sisak ove godine privukla učenike iz Slovenije i Francuske. Iduća utrka imat će još više sudionika.

- Za sljedeću godinu očekujemo više od 25 ekipa od čega njih pet iz inozemstva. Na pratećoj  konferenciji o solarnim i električnim automobilima trebali bi predstaviti 3D printer velikih dimenzija, koji je u stanju izraditi dio šasije električnog automobila. Za vrijeme konferencije printer će i izraditi primjer šasije za novi električni automobil - govori nam Stevče Arsoski, jedan od profesora Tehničke škole koji su osmišljavali i koji provode projekte.

Mini 3D tvornica budućnosti

Utrka je proizašla iz prakse učenika koji su tijekom nastave radili na izradi solarnog automobila. U ovoj školskoj godini Tehnička škola Sisak završava započeti solarni automobil treće generacije. 

- Nadamo se da će solarni automobil predstavljati stepenicu više od prethodnih modela, jer će imati veću autonomiju, dvostruko više fotonaponskih ćelija, novu generaciju električnih motora i kvalitetniju završnu obradu - opisuje Arsoski automobil kojeg izrađuju učenici 3. i 4. razreda u okviru Radioničkih vježbi.

A u ovoj srednjoškolskoj ustanovi se velika pažnja posvećuje već spomenutoj 3D print tehnologiji. Tehnička škola Sisak je već opremljena s dva 3D printera i 3D skenerom, što je osnovna oprema za mini 3D tvornicu budućnosti, kako se i zvao lanjski projekt u kojem je pet hrvatskih srednjih škola izradilo tzv. rovere - robotizirana vozila po uzoru na aktualne svemirske programe.

Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL

- Osnovni je uvjet bio da je barem 30 posto dijelova projektirano i isprintano na 3D printeru. Sve škole partneri su u okviru projekta opremljeni 3D printerima, sve su ekipe završile svoje rovere u osnovnoj izvedbi, a u narednim godinama svaka od ekipa treba dodati barem još jedan različiti senzor i programirati ih tako da se u konačnici roveri trebaju samostalno kretati u zadanom prostoru i odraditi zadane radnje - ističe profesor Arsoski. 

U okviru primjene 3D tehnologije u projektiranju i printanju počeli su i sa školskim projektom "bionička ruka". a u pripremi je i izrada bioničke ruke. Tu želimo s učenicima podići robotizaciju i programiranje na malo višu razinu i povećati atraktivnost programskih sadržaja radioničkih vježbi.

Projekt u tri faze

- Projekt je podijeljen u tri faze i prva faza printanja dijelova ruke i povezivanja osnovne mehanike je završena. U drugoj fazi ugradit ćemo mikromotore, senzore i malo mikro računalo, a u trećoj fazi programirati rad "bioničke ruke". I to nam rade učenici u okviru predmeta radioničke vježbe i stručnih predmeta. Želja nam je da pokušamo napraviti model s nekoliko tipičnih pokreta na bazi impulsa dovedenih iz drugog izvora - objašnjava Stevče Arsoski zadnju tehnološku novost iz ove ustanove. 

Novcem Europske unije škola je nedavno sufinancirala i nabavu već drugog električnog automobila. Ovaj put kupili su e-golf, s većim radijusom kretanja te će i on služiti u edukativne svrhe u Tehničkoj školi Sisak.