Novi MSCT 128-slojni Siemens uređaj vrijedan 5,5 milijuna kuna u četvrtak je svečano pušten u rad na Zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Split, no u operativnoj je funkciji od početka ove godine te se dnevno na njemu obavljaju pretrage nad 40-ak pacijenata.
Predstojnik Zavoda za radiologiju Krešimir Dolić kazao je kako se radi o najmodernijem uređaju takve vrste trenutno na tržištu, što će zaposlenicima omogućiti daljnje stručno usavršavanje i primjenu europskih i svjetskih standarda u dijagnostici različitih patoloških stanja. Uređaj će koristiti pacijentima koji će sada imati dostupniju i kvalitetniju vrstu usluge dijagnostičkog snimanja.
- Ovaj nam je uređaj bio neophodno potreban kako bismo mogli zadovoljiti svakodnevne potrebe bolničkih i ambulantnih pacijenata. Vjerujem da ćemo ovim uređajem moći zadovoljiti i dnevne pacijente, a sada koristim priliku da pozovem pacijente koji imaju potrebu za žurnim CT ili UZV pregledom da se jave na centralni upis u bolnicu ili u ured Zavoda za radiologiju, kako bismo im omogućili što skoriji termin za pretragu. Puno se priča o listama čekanja, međutim važno je reći da one ne prikazuju realno stanje, jer su na listama oni koji dolaze prvi put na pregled ili na kontrolu, ili su kronični bolesnici, pa se stvara zabuna u javnosti da je to realna slika što zapravo nije - rekao je Dolić.
90 posto dijagnostičkih pretraga u Dalmaciji obavlja se upravo u Splitu
Osim kvalitetne opreme, dodaje, velika je vrijednost i u radiolozima koji sveukupno rade nadljudskim snagama 24 sata na dan kako bi udovoljili svim zahtjevima. Za Dalmaciju je specifično, nastavio je Dolić, da ima jedan klinički bolnički centar kojemu svi gravitiraju, zbog čega se 90 posto dijagnostičkih pretraga obavlja upravo u Splitu. Zbog problema s neodjavljivanjem termina kojeg pacijenti odrađuju kod privatnika, u bolnici su se dosjetili ažurirati liste čekanja, pa zovu pacijente da im potvrde svoj dolazak, no dio njih nije ostavio sve potrebne podatke zbog čega je Dolić apelirao i na dozu građanske odgovornosti.
Izrazio je uvjerenje da će s obzirom na dva MSCT uređaja, od kojih je jedan na lokalitetu Križine, kroz šest mjeseci liste čekanja dovesti u realne okvire. Bolnici nedostaje i osoblja, najviše radiologa, a Dolić upozorava i kako su jedini zavod u zemlji koji još uvijek nije digitaliziran, pa još uvijek rade analognom metodom koristeći filmove. - Nažalost imamo i samo jedan magnet star deset godina, kojem gravitira oko 600 tisuća ljudi i unatoč tome što radimo dan i noć ne možemo zadovoljiti sve potrebe - poručio je.