Predstavljena su prva dva od dvanaest novih električnih autobusa, koliko će ih biti, čime je počela modernizacija javnog prijevoza u Sisku. Vozila su već uključena na redovne gradske i prigradske linije u sustavu za koji je zadužen Auto promet Sisak.
Unapređuje se i mreža linija
Autobusi na struju u potpunosti su prilagođeni osobama s invaliditetom, starijima i roditeljima s dječjim kolicima. Uz višu razinu sigurnosti, pouzdanosti i udobnosti putovanja, kako je istaknuto, pridonose smanjenju emisija štetnih plinova i buke te predstavljaju važan iskorak prema zelenoj urbanoj mobilnosti. Također ostvaruju financijsku uštedu od čak 25 do 30 posto u odnosu na dizelske verzije.
Projekt nabave dvanaest električnih autobusa financira se, posredstvom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a vrijednost mu je 9,449.845 eura.
– Dolazak prva dva nova autobusa početak je značajne transformacije javnog prijevoza u Sisku. Stanovnicima želimo osigurati modernu, sigurnu i dostupnu uslugu prijevoza, posebno vodeći računa o starijim sugrađanima, osobama s invaliditetom i roditeljima s malom djecom, a istodobno smanjiti negativan utjecaj prometa na okoliš. Ovo je ulaganje u kvalitetniji svakodnevni život, bolju povezanost gradskih i prigradskih naselja te održivu budućnost Siska – rekao je gradonačelnik Domagoj Orlić.
Istaknuo je kako se počelo provoditi i unapređenje mreže gradskih linija. Tako su uvedeni novi i produženi polasci iz Željezare, koji prometuju preko rotora u Novom Pračnu, kao i polasci iz centra, koji također prolaze kroz Novo Pračno, čime je poboljšana prometna povezanost tog dijela grada. Usto je uvedena nova autobusna linija za učenike Osnovne škole Galdovo, koja prometuje kroz Savsku i Poljsku ulicu te prevozi đake do škole i natrag nakon nastave.
Unaprijedit će kvalitetu usluge
Paralelno s nabavom vozila, provodi se i projekt gradnje infrastrukture za punjenje električnih autobusa, uključujući postavljanje najmanje dvanaest punionica. Projekt se financira sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu poziva Ministarstva gospodarstva, čime se osiguravaju svi preduvjeti za funkcioniranje novog voznog parka.
– Auto promet Sisak trenutačno raspolaže s 42 autobusa u gradskom i prigradskom prijevozu, a dolaskom svih dvanaest električnih vozila dodatno će se unaprijediti kvaliteta usluge, povećati energetska učinkovitost te osigurati viši standard javnog prijevoza za sve korisnike – rekla je ravnateljica Ivana Matleković.