Izbornik
Naslovnica Gradovi
Plan za zgradu kina Edison

Uredit će se multifunkcionalna dvorana i poslovni prostori za obrtnike i udruge

Zgrada kina Edison, Karlovac
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Nakon što je u posljednjih deset godina, koliko je prošlo od posljednje projekcije u kinu Edison, propalo više privatnih inicijativa za gradnju i uređenje kina, Grad Karlovac odlučio je na javnoj dražbi kupiti dotrajalu zgradu, a već je formirano i povjerenstvo koje razrađuje plan budućeg korištenja kina

Gotovo deset godina nakon što se zadnji puta odrolala filmska vrpca u karlovačkom kinu Edison pa je zatvoreno, potom je uslijedio stečaj tvrtke, dvije javne dražbe, zakazane i otkazane ovrhe, zavrzlame oko vlasništva i sudbine kina Edison uskoro bi mogle završiti. Naime, Karlovac će ipak dobiti svoje kino, ali ne zahvaljujući privatnom kapitalu, u čiju smo se inicijativu nadali zadnjih nekoliko godina, već po principu 'uzdaj se uze i u svoje kljuse'.

Karlovački gradski vijećnici, ujedinjeni u želji da gradu vrate kino, podržali su plan gradske uprave da se prvoga dana prosinca ove godine pojavi na karlovačkom Općinskom sudu i licitira za kupnju zgrade kina Edison koja se prodaje u ovršnom postupku kao imovina tvrtke Royal d.d. u stečaju. Ta je tvrtka ostala dužna Credo banci iz Splita, također u stečaju. Karlovac će ponuditi najviše 1,85 milijuna kuna za kupnju kina.

- Želja nam je da Karlovac napokon dobije svoje kino, a Edison je zaštićena kulturna baština. Nakon kupnje moramo uložiti još puno novca u obnovu kina, ali već je formirano posebno povjerenstvo koje razrađuje plan budućeg korištenja kina Edison. Ideja je da se tamo razvija kulturna djelatnost; da se tu projiciraju komercijalni i art filmovi. Povećat ćemo pozornicu, urediti multifunkcionalnu dvoranu, suteren i tavan, ponudili bismo i prostore za aktivnosti udruga, ali i dali već postojeće prostore za obrtnike, poduzetnike kako bi čitav projekt mogao opstati. Inače, kino Edison bilo bi pripojeno Gradskom kazalištu Zorin dom – pojasnila je Andreja Navijalić, gradska pročelnica za školstvo i kulturu, trnovit, zahtjevan, skup i dugotrajan proces koji je pred Gradom do konačnog cilj. No, i to je vjerojatno brže od čekanja privatnih inicijativa, a njih je nekoliko u Karlovcu propalo.

Živa filmska djelatnost

Kino Edison impresivno je građevinsko zdanje izgrađeno 1920. godine u stilu art decoa s 490 sjedala koje su arhitekti Bauer i Schon planirali kao prvo namjenski građeno kino u tadašnjoj Jugoslaviji. Djelo je bilo savršeno; osim kino djelatnosti i tadašnji su autori predvidjeli da bez trgovina nema opstanka pa su na bočnim stranama zgrade projektirali poslovne prostore.

Kino je početkom 90-ih privatizirano, a kako nije bilo većih ulaganja u obnovu kina i osuvremenjavanja unutrašnjosti, gledatelja je bilo sve manje, da bi se zadnji film u kinu 'odvrtio' 2007. godine. Nakon toga bilo je povremenih događanja u zgradi, a kafić je radio do proljeća ove godine kada je zgrada zatvorena.

U stečaju je kino procijenjeno na 8,36 milijuna kuna, ali kupca za tu cijenu nije bilo. Pitanje je i hoće li itko Gradu Karlovcu konkurirati na sudu i za nepuna dva mjeseca kada se zgrada prodaje za znatno manjih 1,85 milijuna kuna.

U međuvremenu, ideja oko gradnje i uređenja kina u sklopu privatnih inicijativa nije nedostajalo, ali sve su ostale mrtvo slovo na papiru. Što je zapravo paradoks jer Karlovac ima najživlju filmsku djelatnost u Hrvatskoj -  dva jaka međunarodna filmska festivala za mlade, ali i popularno i u Hrvatskoj jedinstveno Riječno kino kada se filmovi ljeti prikazuju na obalama rijeka.

Karlovac je prije nekoliko godina prodao zemljište privatniku u naselju Grabrik. Investitor je htio graditi stanove i poslovne prostore, a Grad je uvjetovao vrtić i manje kino. Od vrtića je odustao, očekivalo se kino, da bi ispalo da su kupci tek htjeli mešetariti sa zemljištem, no ne i graditi.

Propao projekt Konzuma i CineStara

Nakon toga vrlo se jasno razgovaralo s investitorom u Nazorovoj ulici koji još čeka dozvole i koji je prihvatio prijedlog Karlovca da u stambeno – poslovnoj zgradi uredi i moderno kino. Onda je Grad povukao taj zahtjev jer je dobio bolju ponudu.

Tvrtke Konzum i Blitz CineStar odlučile su graditi moderni multipleks nad zgradom Super Konzuma u Karlovcu.

Karlovčani su pozdravili tu ideju, a u srpnju 2014. Konzum i Blitz-CineStar javnosti su na tiskovnoj konferenciji predstavili projekt. Stekli su tada pravomoćnu građevinsku dozvolu za gradnju modernog multipleks kina u koju su htjeli zajednički uložiti 23 milijuna kuna za četiri dvorane s ukupno 550 sjedala. Posao je tamo trebalo naći 15-ak ljudi, a investitori, Igor Mamuza, Konzumov direktor Poslovnog odjela maloprodaje i investicija i Hrvoje Krstulović, član Uprave Blitz CineStara, rekli su da očekuju da će kino godišnje posjetiti između 150.000 i 200.000 ljudi.

Nažalost, nakon tog obraćanja javnosti, ništa se nije dogodilo. Radovi nisu počinjali, a do danas nitko od investitora nije pojasnio zbog čega se odustalo iako su novinari više puta postavili to pitanje. Pretpostavlja se da se ipak pokazalo kako im je projekt, za kojeg imaju građevinsku dozvolu do sredine 2018., neisplativ.

Karlovčani su tako, osim filmskih projekcija u Gradskom kazalištu Zorin dom svakog ponedjeljka do kraja godine, osuđeni filmske uspješnice gledati u zagrebačkim kinima. Vjerojatno će tako biti još neko vrijeme.