Gradsko vijeće Koprivnice na prošlotjednoj maratonskoj sjednici donijelo je rekordan proračun za 2025. godinu težak 86 milijuna eura, što je 44 posto više nego ove godine.
Ukupni konsolidirani rashodi Grada i svih ustanova su 86 milijuna eura, a prihodi 73,7 milijuna eura. Manjak će se pokriti kreditom od 10 milijuna eura (premosnica za financiranje EU projekata) te prenesenim viškom iz prethodnih godina (2,3 milijuna).
Dva velika rotora
Gradonačelnik Mišel Jakšić u svojem je izlaganju na sjednici istaknuo kako su za rekordan gradski proračun zaslužni gospodarski subjekti koji su u snažnom zamahu i zapošljavanju te novac iz EU fondova za kapitalne investicije. U proteklih 35 godina Koprivnica danas ima najviše zaposlenih, a omjer radnika i umirovljenika je 2,01 naprema 1. Trenutačno su na području grada u provedbi projekti teški 51 milijun eura, istaknuo je čelni čovjek Koprivnice.
Jakšić je nabrojio i ključne projekte u idućoj 2025. godini. To su dovršetak izgradnje dječjeg vrtića na Bajeru (najvećeg izgrađenog u povijesti Koprivnice), početak gradnje nove tržnice i knjižnice, dovršetak obnove sinagoge i zgrade muzeja, gradnja nove škole i dvodijelne sportske dvorane uz OŠ Braća Radić, sortirnica otpada. Grade se i dva velika i važna rotora na državnim prometnicama, a dogovor o tome postignut je s Hrvatskim cestama s kojima je Grad u partnerstvu na tim projektima. Prvi je rotor na križanju Zagrebačke i Varaždinske kod podvožnjaka blizu Podravke. Jakšić kaže kako bi izgradnja mogla početi u zadnjem kvartalu iduće godine, a ugovor Grada i Hrvatskih cesta mogao bi se potpisati ovih tjedana.
Najavio je i kako su s Hrvatskim cestama pred dogovorom o problematičnom prelasku prema prigradskim naseljima Draganovcu i Starigradu preko podravske magistrale. "Dogovoreno je da se tamo gradi rotor", otkrio je Mišel Jakšić na sjednici Gradskog vijeća.
"Priča je gotova"
Osim novog proračuna za 2025. godinu, Gradsko vijeće Koprivnice prošli je tjedan odobrilo i spajanje tvrtki Vodne usluge Križevci s Koprivničkim vodama. Za razliku od proračuna koji je prošao većinom glasova, odluku o spajanju dvije vodnogospodarske tvrtke iz gradova u županiji donesena je jednoglasno. Odluka o spajanju, koja je posljedica državnih zakonskih odluka o smanjenju broja lokalnih vodnih tvrtki kako bi cijeli sustav bio što efikasniji, proteklih je godina prilično ispolitizirana. Te su promjene, naglasio je gradonačelnik, i posljedica toga da nam je EU dao milijarde eura da u Hrvatskoj obnovimo sustave vodovoda i kanalizacije. No, s tim su došle i neke obveze, poput one da se cijeli sustav upravljanja vodnim uslugama mora racionalizirati kako bi bio učinkovitiji.
– Ne možemo imati više tvrtki za vodne usluge nego što je imaju Njemačka ili Francuska. Jasno mi je da mnogi gradovi i tvrtke u njima nisu sretni time, ali priča je definitivno gotova jer je i Ustavni sud odbacio njihove tužbe – tumači koprivnički gradonačelnik.
Shvaća da je to vruća politička tema, ali ta se odluka naprosto mora donijeti jer je zakonska obveza, gradove se tu ništa nije pitalo.