Grad Jastrebarsko ove će godine osigurati nove potpore pčelarima s ciljem očuvanja pčelinjeg fonda i jačanja pčelarske djelatnosti na svom području. Riječ je o inicijativi Pčelarske udruge Lipa Jastrebarsko 1990, prepoznatoj kao vrijedan doprinos lokalnoj zajednici, a sredstva za provedbu ove mjere osigurana su u ovogodišnjem gradskom proračunu.
Koji su uvjeti?
Cilj mjere je, kako objašnjavaju u Gradu, zaštita oprašivača, unapređenje pčelarske proizvodnje te očuvanje bioraznolikosti i dugogodišnje tradicije pčelarstva na jaskanskom području. Pčele imaju ključnu ulogu u očuvanju ekosustava i poljoprivredne proizvodnje, stoga je potpora pčelarima istodobno i ulaganje u okoliš, sigurnost hrane i održivi razvoj ruralnog prostora.
– Nova potpora namijenjena je pčelarima, a dodjeljuje se po jednoj košnici, odnosno pčelinjoj zajednici. Pravo na potporu imaju pčelari koji posjeduju najmanje 10 registriranih košnica, odnosno pčelinjih zajednica, upisanih u Evidenciju pčelara i pčelinjaka. Visina potpore iznosi 10 eura po košnici ili pčelinjoj zajednici, dok maksimalni iznos koji jedan korisnik može ostvariti iznosi 2000 eura godišnje. Za provedbu ove mjere u 2026. godini osigurano je ukupno 30.000 eura, čime Grad jasno pokazuje opredijeljenost za konkretne mjere podrške lokalnim poljoprivrednicima i očuvanju prirodnih resursa – ističu u Gradu.
Korisnici potpora definirani su Programom potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju Grada Jastrebarskog za razdoblje od 2026. do 2028. godine. Riječ je o poljoprivrednicima upisanima u Evidenciju pčelara i pčelinjaka pri Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, koji imaju proizvodne kapacitete na području Grada Jastrebarskog te ispunjavaju sve propisane uvjete za ostvarivanje potpore.
Višestruke koristi
– Uvođenju ove mjere prethodila je inicijativa Pčelarske udruge Lipa Jastrebarsko 1990, koja je predstavljena na sjednici Gradskog vijeća. Tom je prilikom istaknut prijedlog o uvođenju financijske potpore pčelarima po košnici kao učinkovite mjere za očuvanje oprašivača i poticanje razvoja pčelarske djelatnosti. Naglašeno je da će ova mjera donijeti višestruke koristi – povećanje broja zdravih pčelinjih zajednica, očuvanje ekološke ravnoteže i bioraznolikosti, snažniju podršku lokalnoj poljoprivredi kroz bolju dostupnost oprašivača, ali i doprinos razvoju ruralnih područja te očuvanju tradicije pčelarstva – navode u Gradu.
Posebno je istaknut problem starenja pčelarske populacije, s obzirom na to da se sve manji broj mladih odlučuje za bavljenje ovom djelatnošću. Ova bi mjera mogla biti dodatni poticaj upravo mlađim generacijama da se uključe u pčelarstvo, prepoznajući ga kao održivu i perspektivnu gospodarsku aktivnost.