Izbornik
Naslovnica Gradovi
Obljetnica stradanja Sotina

Molimo se da nekome proradi savjest i kaže gdje su tijela nestalih

Sotin obljetnica
Foto: Branimir Bradarić
U Sotinu je tijekom agresije ubijeno 68 mještana ovoga naselja od kojih se njih 18 i danas vode kao nestali

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća danas su mještani vukovarskog prigradskog naselja Sotin obilježili 25. godina od stradanja ovoga sela u Domovinskom ratu. U Sotinu je tijekom Domovinskoga rata ubijeno 68 mještana od kojih se njih 18 i danas vode kao nestali. U vrijeme agresije u Sotinu su zabilježeni brojni ratni zločini, a tijela su ekshumirana iz nekoliko masovnih grobnica.

- Moj otac, Boris Rapčak, iz naše obiteljske kuće otišao je 30. rujna 1991. godine i od tada o njemu ništa ne znamo. Otišao je na farmu Jakobovac. Svih ovih godina pokušavamo doći do nekih informacija kako bi pronašli njegove kosti i pokopali ga, ali bez uspjeha - rekla je Sandra Milić, predsjednica Udruge djece zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Kaže i kako se ona, kao i ostale obitelji nestalih, već 25 godina mole da nekome proradi savjest i kaže gdje su pokopana tijela nestalih Sotinjana.

- Poslije 25 godina jedino nam preostaje da pričamo i nadamo se da će netko progovoriti o svemu tome. Čovjek se pita i kako je moguće da do danas ne možemo doći do nikakvih informacija, da nema groba i mjesta gdje možemo zapaliti svijeću. Onda se zapitaš i što će biti za 10-20 godina i da možda neće biti niti traga da je ta osoba ikada i postojala. Mi to nećemo i ne smijemo dozvoliti - rekla je Milić.

Foto: Branimir Bradarić

Mještani provode privatni istragu

Inače, mještani Sotina već niz godina provode privatnu istragu s ciljem pronalaska nestalih članova svojih obitelji. Ta potraga je prije nekoliko godina rezultirala i da je jedan od počinitelja zločina došao u Sotin i pokazao mjesto masovne grobnice. Sada imaju još jednu osobu koja je spremna doći u Sotin i da pokaže mjesto gdje je pokopano najmanje jedno tijelo. Međutim, do toga još nije došlo. Milić pojašnjava kako se ta osoba nalazi na popisu osoba koje Hrvatska traži za ratne zločine te da je on zahtijevao da se njegovo ime na 24 sata skloni s toga popisa kako bi se, nakon što pokaže grobnicu, mogao vratiti u Srbiju.

- Nažalost, DORH i ostale naše službe nisu to do sada odradile. Žalosno je da mi imamo puno bolju suradnju s pravosudnim tijelima u Srbiji nego u Hrvatskoj. Kod nas do danas nikada nije započelo suđenje za ratni zločin u Sotinu. U siječnju ove godine, kada je predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović na par dana premjestila svoj Ured u Vukovar, dogovorili smo i kasniji razgovor u Zagrebu, ali ni do njega, barem do sada, nikada nije došlo - rekla je Milić.

Pred sudom u Beogradu ponovljeno suđenje optuženima za ratni zločin u Sotinu započinje ponovno 17. i 18. studenoga.