Izbornik
Naslovnica Gradovi
Presuda upravnog suda

Zaustavljena gradnja hidroelektrane Brodarci

Brodarci na Kupi
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Investitor prije početka gradnje mora provesti postupak procjene utjecaja na okoliš

Visoki upravni sud u Zagrebu donio je pravomoćnu presudu kojom su potvrđeni argumenti karlovačke udruge Eko Pan i kojom je naloženo da izvođač male hidroelektrane Brodarci na Kupi kod Karlovca mora provesti postupak procjene utjecaja na okoliš. To bi projekt, koji ima lokacijsku dozvolu, moglo odužiti za najmanje pola godine, jer studija procjene mora ići i na javnu raspravu.

– Sada ćemo tražiti i poništenje lokacijske dozvole koju je izdao Grad Karlovac te rješenje o prihvatljivosti na ekološku mrežu koje se temelji na također nezakonitom rješenju iz 2012. – kazao je Denis Frančišković uime Eko Pana. Dodao je da je Ministarstvo zaštite okoliša u dvije godine donijelo dva suprotna rješenja; prvo 2011. u kojem je navedeno da je nužno izraditi procjenu utjecaja na okoliš, da bi iduće godine propisalo da to nije potrebno.

– Gradnja MHE Brodarci od početka izgleda kao projekt u kojem se želi pogodovati privatnom interesu, a sve pod krinkom projekta koji je važan za obranu Karlovca od poplava. Naime, sudski su spor s nama vodile Hrvatske vode, a govorilo se da bi MHE Brodarci gradila tvrtka Tekonet koja je gradila MHE Ilovac kod Ozlja za koju nije trebala izraditi studiju utjecaja na okoliš. Bude li privatnik gradio i u Brodarcima, mora poštovati zakone i provesti procjenu o utjecaju na okoliš i ekološku mrežu. Naime, procjena utjecaja na okoliš potrebna je za gradnju svih segmenata u sustavu obrane od poplava grada, dakle za sve nasipe i objekte koji će se graditi. Iako, pokazalo se, model obrane od poplava iz 70-ih godina, koji uključuje izgrađen kanal Kupa – Kupa, punjenje retencije Kupčina i gradnju 12 kilometara nasipa od Vodostaja do Rečice, zastarjeli su modeli. Upravo za gradnju tog nasipa Ministarstvo zaštite okoliša odbacilo je zahtjev za provođenje glavne ocjene na ekološku mrežu. To je dokaz da se taj stari sustav 'raspada'. Naime, Hrvatske vode imaju rješenje iz 2008. godine da im je čitav sustav obrane od poplava Karlovca, vrijedan milijune eura, prihvatljiv za okoliš za čitavu Hrvatsku, što ne stoji. Od tada smo ušli u EU i moraju su projekti revidirati– dodao je Frančišković.