– Vagao sam između Preloga i Goričana. Dvojba je bila velika, ali ipak je prevagnuo Goričan jer Općina daje 20.000 kuna poticaja, a i nekretnine su tamo jeftinije nego u Prelogu. Tih 20.000 kuna je puno, ne dijele se danas u Hrvatskoj samo tako novci pa sam odlučio iskorititi tu priliku - priča 23-godišnji David Pongrac iz Goričana, koji je odlučio napustiti roditeljski dom i skrasiti se. Ima posao, radi na održavanju starog graničnog prijelaza, i vrijeme je, smatra, da zasnuje obitel. Raspitao se o cijenama gradilišta i gruntišta, a odluka je na kraju pala na stru kuću u Prvomajskoj ulici, koju je prodavala vlasnica koja živi u Austriji. Tamo su joj i djeca, a kako se ne planira vraćati u rodni Goričan, oglasila je prodaju.
- Kuća se prodavala pet godina, no nije baš bilo interesa. Cijena mi je bila povoljna, imao sam nešto ušteđevine, a pomogli su mi i roditelji. Sad ju uređujem - dodaje Pongrac koji će danas, u ponedjeljak, s Općinom potpisati ugovor o mjerama poticanja uređenja nekretnina.
Podijelili sedam poticaja
- Osigurali smo u proračunu za ovu godinu 100.000 kuna i poticaje će dobiti svi koji se jave i zadovolje uvjete. Tu ćemo mjeru nastaviti i iduće godine - ističe načelnik Mario Moharić. Općine se dovijaju kako zadržati mlade, a da ne moraju ulagati velik novac u otvaranje novih gradilišta koja treba opremiti skupom komunalnom infrastrukturom, od ceste do javne rasvjete, dok s druge strane stare kuće unutar sela zjape prazne.
Sličnu je mjeru prošle godine donijela susjedna Općina Kotoriba, koja je ponudila do 20.000 kuna pomoći osobama za kupnju starih kuća, samo da ostanu živjeti u selu. Jedan od uvjeta je i taj da u roku od dvije godine prijave prebivalište na novoj adresi, a kupljenu nekretninu ne smiju prodati narednih desetak godina. Vlasništvo mora biti čisto, 1/1.
- Prve godine podijelili smo sedam takvih poticaja, a sad ćemo uskoro raspisan i novi natječaj za 2017. Postignut je cilj, a to je da se stara gruntišta sačuvaju od propadanja - zadovoljan je načelnik Ljubomir Grgec. Prema nekim izračunima, otvaranje nove ulice duge stotinjak metara s desetak gradilišta, stajalo bi oko pola milijuna kuna, pa je podjela poticaja jeftinija opcija za općinski proračun.