Prekograničnom suradnjom i europskim novcem počinje dugoročno rješavanje problema s komarcima na području Osječko – baranjske županije. Naime, prema najavama bi u drugoj polovini 2027. u Osijeku trebala biti završena gradnja i opremanje Centra za kontrolu komaraca, koji je jedan od prioritetnih i strateških projekata županije.
Javnozdravstveni problem
Prema riječima županice Osječko-baranjske županije Nataše Tramišak, o komarcima se na ovim prostorima razgovara dugi niz godina, pri čemu se traže modeli i načini kako se boriti s ovim velikim javnozdravstvenim problemom. Kazala je i da se posljednjih godina taj problem stavio pod kontrolu adekvatnim i kvalitetnim pristupom ranog monitoringa i tretiranja komaraca u fazama kada je to potrebno.
– Međutim, problem nije dugoročno nestao, već moramo naći kvalitetne i adekvatne načine kako kontrolirati potencijalne najezde komaraca, kako spriječiti širenje invazivnih vrsta koje su i prijenosnici različitih bolesti. Upravo ovaj projekt, koji je u pripremi posljednjih nekoliko godina, razvio je priču oko uspostave laboratorija koji će se baviti kontrolom komaraca i različitim edukacijama na županijskom Nastavnom zavodu za javno zdravstvo, a naravno vodit će se računa i o tome da se komarci kvalitetno i pravodobno tretiraju sredstvima koja neće ugrožavati okoliš i zdravlje ljudi – rekla je Tramišak.
Dodala je da se ovaj javnozdravstveni problem, s kojim se najviše suočava područje Osječko-baranjske županije, putem ovog projekta stavlja u veći fokus te da vjeruje da će nakon gradnje Centra zaista imati riješenu problematiku borbe s komarcima. Uz laboratorij koji će biti postavljen, u planu je i da Centar proizvodi sterilne komarce kako bi mogao suzbiti širenje svih potencijalnih invazija i vrsta koje dolaze na naše područje.

Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije Nataša Turić rekla je da je ovaj projekt važan iskorak u očuvanju zdravlja, kvalitete okoliša, ali i kvalitete života stanovništva Osječko-baranjske županije i šireg prekograničnog područja.
Moderna oprema
– Komarci ovdje nisu samo svakodnevna smetnja, oni predstavljaju i veliki rizik za javno zdravlje i razvoj gospodarstva, a zbog klimatskih promjena dolazi do njihova širenja. Centar će biti opremljen za primjenu inovativnih i ekološki prihvatljivih metoda kontrole, kao što je SIT metoda, odnosno tehnika sterilnih mužjaka koja će smanjiti potrebu za kemijskim tretmanima te će se time pridonijeti i zdravlju i očuvanju okoliša na ovom području. Centar će biti mjesto razvoja inovativnih metoda kontrole komaraca, ali i mjesto u kojem će se provoditi znanstvena istraživanja i edukacije, a bit ćemo i podrška lokalnim zajednicama u planiranju i provedbi mjera kontrole komaraca – rekla je Turić.
Državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić kazao je da ukupna vrijednost projekta "Mosquitolab" iznosi 6,1 milijuna eura te da komarci nisu samo javnozdravstveni nego oni i ekonomski problem s obzirom na turističke i gospodarske djelatnosti koje se ovdje onemogućavaju upravo zbog nazočnosti komaraca.