Osječko-baranjska županija nositelj je projekta Regionalni znanstveni centar Panonska Hrvatska, skraćeno RZC-PAN, kojim se žele ojačati kapaciteti institucija osnovnoškolskog obrazovanja u Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji te gravitirajućih područja s ciljem poboljšanja STEM vještina učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika. Partneri na projektu su Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola “Josip Kozarac” u Josipovcu Punitovačkom, Osnovna škola “Josip Kozarac” u Slatini, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteset Innlandet Giovik te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.
Rad s darovitima
– Cilj projekta je uspostava RZC Panonske Hrvatske namijenjenog darovitim učenicima u STEM području, ali i jačanje kompetencija nastavnog osoblja koje će raditi s darovitim učenicima. U našoj županiji Centar će biti uspostavljen u OŠ Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom, a u Virovitičko-podravskoj županiji u OŠ Josipa Kozarca u Slatini i OŠ Suhopolje. Kad govorimo o djeci i njihovim kompetencijama, bolje smo organizirani u pružanju pomoći u učenju, no zaostajemo u kreiranju sadržaja za darovitu djecu. Upravo to ispravit ćemo ovim projektom vrijednim 21 milijun kuna, od čega je 85 posto sufinancirano europskim sredstvima, a 15 posto su sredstva Vlade RH – kazao je osječko-baranjski dožupan Mato Lukić.
– U sklopu projekta obnovit će se i rekonstruirati zgrade matične škole u Josipovcu Punitovačkom i Područne škole u Punitovcima, izraditi zvjezdarnica, planetarij te laboratoriji za biologiju, fizike, kemiju i tehničku kulturu. Važ- no je kod učenika poticati finu motoriku i interes za informacijsko-komunikacijske tehnologije, a djeca će suvremenim metodama i na suvremenoj opremi učiti o budućnosti poduzetništva, zbog čega smo kao partnera na projektu odabrali BIOS koji ima reputaciju izvrsnosti. Jako nam je važno da učenicima primjere daju ljudi koji rade na suvremenoj tehnologiji, a u projekt smo uključili i odjele za kemiju, biologiju, fiziku i matematiku osječkog Sveučilišta. Time osiguravamo da naš projekt bude vrijedan i izvrstan jer ulaganje u mladost i znanost temelj je budućnosti te se nadamo da će Centar biti na korist ne samo ovim županijama, već i cijeloj Hrvatskoj – istaknula je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ-a Miranda Glavaš-Kul.
Kvalitetna oprema
Projekt se provodi do travnja 2024., a osim toga, četiri osnovne škole s područja Osječko-baranjske županije (OŠ Vladimira Nazora Đakovo, OŠ Dalj, OŠ Josipa Kozarca Semeljci i OŠ S.S. Kranjčevića iz Levanjske Varoši) provode i manje STEM projekte čija je ukupna vrijednost 11 milijuna kuna.
– Nakon dogradnje našeg hardverskog laboratorija sada imamo kvalitetnu opremu koju ćemo uključiti u projekt, a sve na korist učenika, odnosno budućih poduzetnika. Učit ćemo ih kako kodirati, modelirati i printati na 3D printerima, ali ih i uvesti u svijet poduzetništva. Izuzetno je važno da nove generacije usmjeravamo na taj način – poručio je direktor BIOS-a Tihomir Pejin.