
Održana je završna konferencija projekta "Socijalni plan Virovitičko-podravske županije za razdoblje 2025. – 2027.", financiranog iz Europskog socijalnog fonda plus. Vrijedan je 55.997 eura, od čega je 95 posto bespovratnih sredstava, a cilj mu je omogućiti unapređenje sustava socijalne skrbi i veću dostupnost socijalnih usluga na području županije. Nositelj izrade socijalnog plana Virovitičko-podravske županije je Savjet za socijalnu skrb, a jedna od glavnih aktivnosti projekta je izrada Socijalnog plana te održavanje sjednica i edukacija članova Savjeta za socijalnu skrb.
– Nakon što smo izvršili detaljno prikupljanje podataka o socijalnim uslugama koje postoje na području Virovitičko-podravske županije, ali i potrebama koje nisu razvijene, ili nisu dovoljno razvijene, dobili smo kvalitetan presjek usluga koje imamo i koje nam trebaju. Dobivene podatke grupirali smo u kategorije i vidjeli da se tu ponajprije radi o uslugama za djecu i mlade, stare i nemoćne te branitelje. Nadalje, osmislili smo aktivnosti koje je potrebno provesti kako bismo povećali usluge koje imamo, ili ustrojili one koje nam nedostaju. Tako u Virovitici imamo razvijene usluge za djecu i mlade s poteškoćama, ali nam nedostaje kapaciteta kako bismo obuhvatili sve korisnike pa je to jedna od usluga i aktivnosti koje planiramo razvijati. Cilj je bio napraviti takav plan, koji je ostvariv s obzirom na naše kadrovske i financijske kapacitete, a ne nešto što ne možemo realizirati. Najveći problem jest taj što nemamo dovoljno stručnog kadra za provođenje različitih socijalnih usluga, no nadamo se da ćemo u suradnji s udrugama i ustanovama koje se bave socijalnim uslugama uspjeti realizirati sve što smo i zacrtali za ove tri godine – rekla je Melita Sirovica, županijska pročelnica za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb. Marija Bajan Prokl, članica Savjeta za socijalnu skrb VPŽ-a, a inače i ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Službe Virovitičko-podravske županije, istaknula je da svaka sredina ima svoje potrebe i prioritete pa su se trudili uključiti sve aktere te što jasnije i jednostavnije postaviti ciljeve koje mogu realizirati.
– Upravo to je najveća kvaliteta ovog plana. Danas svi težimo deinstitucionalizaciji i razvoju usluga u zajednici. S tim ciljem svaki je sudionik iz svog područja predlagao upravo takve, izvaninstitucionalne usluge, kao što je pomoć u kući i slično – rekla je.