U povodu međunarodnog Dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata, u Slavonskom Brodu je u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, internacionalne škole za proučavanje holokausta Yad Vashem te pariškog muzeja holokausta Mémorial de la Shoah održan 17. stručni skup “Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti”.
Nedvosmislena poruka
Uz veleposlanika Države Izrael u Republici Hrvatskoj Ilana Mora, koji je održao kratko predavanje pod nazivom “Pouka holokausta za sadašnjost”, skupu su prisustvovali i ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić i njegov zamjenik Damir Mirković, Mato Škrabalo iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Lidija Kralj iz Ministarstva znanosti i obrazovanja te zamjenik gradonačelnika Slavonskog Broda Hrvoje Andrić.
Poruka koju su sa skupa poslali svi govornici je jasna i nedvosmislena, a to je da se žrtava holokausta ne smijemo prisjećati samo prilikom obilježavanja obljetnica i spomendana, već svakoga dana jasno i nedvosmisleno osuđivati genocid i ksenofobiju, ali i svaki drugi oblik neravnopravnosti, nejednakosti i ograničavanja temeljnih ljudskih prava i sloboda.
– Poučavanje o holokaustu, povijesnim činjenicama, važno je, no puno je važniji smisao i značenje koje će nastavnici prenositi ukazujući da diskurs mržnje i rasizam slabe i uništavaju ljudsko društvo. Samo poučavanjem se može osnažiti svijest da se odgovorno i vrlo snažno svi moramo usprotiviti zlu i barbarskom oživljavanju antisemitizma – kazala je Dubravka Brezak Stamać.
Župan Danijel Marušić istaknuo je da ovakvi stručni skupovi pridonose sprečavanju zločina protiv čovječnosti i svakog drugog oblika diskriminacije.
Govoreći o poukama holokausta za sadašnjost, veleposlanik Mor naglasio je da se holokaust ne smije zaboraviti, no još je važnije prepoznati kako je nastojanje da se organizirano i sustavno iskorijeni Židove u vrijeme Drugog svjetskog rata samo vrhunac dubljeg i starijeg procesa, a takve procese treba na vrijeme prepoznati i spriječiti svaki govor mržnje.
Obilježavanje 27. siječnja
U sklopu skupa prikazan je i film “Dnevnik Dijane Budisavljević”, čiji je kontekst detaljnije objasnio Silvestar Mileta s Hrvatskih studija.
Podsjetimo na kraju da se Dan sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja, dan kada je 1945. Crvena armija oslobodila koncentracijski logor Auschwitz.