U zgradi Ličko-senjske županije u Gospiću svečano je otvorena novouređena dvorana "Dr. Ante Starčević", čime je prvi put u funkciju stavljen dosad neiskorišteni podrumski prostor površine oko 250 četvornih metara. On omogućava održavanja raznih sastanaka, predavanja, ali i društvenih događanja koji se sada mogu održavati u modernu uređenom prostoru u središtu Gospića.
Mjesto za druženja
Svečanim presijecanjem vrpce dvoranu su otvorili gospićko-senjski biskup mons. Marko Medo, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ličko-senjski župan Ernest Petry.
Svečanosti su, uz brojne goste, nazočili i zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić, gradonačelnici i načelnici gradova i općina s područja Ličko-senjske županije, predstavnici Društva arhitekata Zadar, članovi Ocjenjivačkog suda, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kao i brojni drugi uzvanici i gosti.
U ime Društva arhitekata Zadar nazočnima se obratio dopredsjednik Zvonimir Bušić, dok se ispred Ocjenjivačkog suda obratio Krešimir Damjanović.
Predstavnik prvonagrađenog rada Mirko Buvinić iskoristio je priliku da zahvali Ličko-senjskoj županiji na provedenom natječaju.
Župan Ernest Petry naglasio je da je ovim projektom županija dobila funkcionalan i suvremeno uređen prostor koji će, osim za službene aktivnosti, poslužiti i kao mjesto okupljanja. Istaknuo je da su u uređenje znatna sredstva uložena zahvaljujući podršci Vlade RH, dok je ostatak financiran iz proračuna Ličko-senjske županije.
Ministar Tomo Medved izrazio je zadovoljstvo viđenim te poručio da vjeruje kako će dvorana postati središte kulturnih, znanstvenih i radnih događanja, uključujući i aktivnosti u kojima će sudjelovati hrvatski branitelji.
Uz otvorenje dvorane javnosti je predstavljena i izložba natječajnih radova za idejno rješenje budućeg Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, jednog od strateški važnih projekata koji se planira realizirati u Gospiću. Ovom prigodom predstavljeno je i idejno rješenje budućeg centra koje potpisuje zagrebački ured X.3.M., odnosno arhitekti Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić i Maja Furlan Zimmermann.

Njihovo rješenje uključuje zgradu A-okvira kojom se na četiri etaže protežu istraživački centar, prostori za stalni i privremeni postav, knjižnica, višenamjenska dvorana, dok bi je trebao okruživati tematski park s učionicom na otvorenom, meditativnim prostorom i drugim sadržajima koje je Ličko-senjska županija tražila natječajem. Vrijednost budućeg Memorijalnog centra Domovinskog rata procijenjena je na oko 5 milijuna eura, a gradit će se na prostoru nekadašnje vojarne u Pazariškoj ulici u Gospiću. Trebao bi biti površine 1800 m2 s tematskim parkom, a projekt bi trebao biti gotov za tri godine.
Simbol ličke kuće
Ministar Medved izrazio je uvjerenje da će i taj prostor biti općeprihvaćen od hrvatskih branitelja i stanovnika Gospića.
Župan Petry pojasnio je kako se planira izgradnja monumentalnog objekta koji u arhitektonskom smislu simbolizira surovost Velebita i tradiciju ličke kuće. Objekt će imati četiri etaže, biti dužine 90 i širine 40 metara, a u njemu će se interpretirati povijest ratovanja u Lici, s naglaskom na počast poginulim braniteljima na ličkoj bojišnici, neovisno o njihovu podrijetlu – jer, kako je naglašeno, ondje su ratovali branitelji i postrojbe iz cijele Hrvatske.
– Uz osnovne namjene u budućoj zgradi Memorijalnog centra bit će izložbeni postav i istraživački centar, a uređenju okoliša dat će se posebna pozornost. Parcela na kojoj će biti smještena zgrada Memorijalnog centra uredit će se kao tematski park s temom Domovinskog rata te će obuhvatiti prostor za eksponate, mjesto okupljanja posjetitelja i turista, učionicu na otvorenom, meditativni prostor kao i urbanu opremu i rasvjetu – pojašnjavaju iz Ličko-senjske županije više o projektu koji provode uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja RH.