U organizaciji Zagrebačke županije proteklog tjedna održana je konferencija "Novi izazovi razvoja ekološke poljoprivrede" koja je okupila brojne ekološke proizvođače, stručne sudionike te predstavnike državnih i lokalnih institucija. Cilj konferencije bio je potaknuti kreiranje i provedbu mjera koje će pridonijeti bržem razvoju ekološke poljoprivrede u regiji.
Na konferenciji su obrađene teme o trenutnom stanju ekološke poljoprivrede, glavnim izazovima s kojima se suočava sektor te koracima potrebnim za unapređenje na razini Europske unije, Hrvatske i Zagrebačke županije.
Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH, naglasio je da Ministarstvo prepoznaje potencijal ekoloških proizvođača te planira djelovati na dva ključna područja.
– Otvorit ćemo natječaj za prerađivačke kapacitete u ekološkoj proizvodnji kako bismo zadržali domaće ratarske kapacitete, koji se trenutačno u velikoj mjeri izvoze. Također, potrebno je povećati svijest potrošača o vrijednosti i kvaliteti ekoloških proizvoda – izjavio je Majdak. Zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec istaknuo je kako je županija prepoznata kao vodeća hrvatska regija u izdvajanjima za poljoprivredu i ruralni razvoj.
– Zagrebačka županija već više od 20 godina afirmira ekološku proizvodnju. U 2024. godini izdvojili smo više od 300 tisuća eura za podršku ekološkoj proizvodnji, a proizvođači su mogli ostvariti maksimalnu potporu do 20.000 eura – naglasio je Kolarec.
Europska perspektiva
Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, čiji je ured bio jedan od suorganizatora konferencije, istaknula je važnost europskog zelenog plana koji predviđa da 25 posto poljoprivrednih površina u EU bude pod ekološkim uzgojem do 2030. godine.
– Problem ostanka mladih u ruralnim krajevima ključan je izazov. Pozitivan pokazatelj je da Hrvatska ima relativno visok udio mladih poljoprivrednika do 40 godina kao nositelja proizvodnje – izjavila je Glavak. Marijana Petir, potpredsjednica Saborskog odbora za poljoprivredu, osvrnula se na potrebu redefiniranja zelene javne nabave. –Mora se omogućiti da barem 20 posto ekoloških proizvoda završi na domaćem tržištu. Također, zabrinjavajući je podatak da građanin Hrvatske godišnje za ekološke proizvode potroši samo 24 eura. Potrebno je pojačati promociju ekološke hrane i educirati potrošače – kazala je Petir.
Ured Saveznog ministarstva poljoprivrede, šumarstva i regija Austrije bio je suorganizator konferencije. Veleposlanik Josef Markus Wuketich predstavio je austrijski model ekološke proizvodnje.
– U Austriji djeluje više od 24 tisuće ekoloških gospodarstava, a 27 posto poljoprivrednih površina je pod ekološkim uzgojem. Austrijsko iskustvo pokazuje da se ulaganjem u edukaciju i promociju mogu ostvariti značajni rezultati – izjavio je Wuketich. David Pejić, direktor Zrno eko imanja i dobitnik priznanja za najboljeg ekološkog poljoprivrednika u EU 2022., naglasio je kako je potražnja za ekološkim voćem i povrćem u Hrvatskoj velika, ali proizvodnja nedovoljna.
– Postoji predrasuda da je ekološka proizvodnja skupa, no kada uzmemo u obzir činjenicu da takvi proizvodi ne narušavaju zdravlje i okoliš, dugoročno su povoljniji. Ekološka poljoprivreda može potaknuti razvoj ruralnih krajeva i povratak mladih u sela – izjavio je Pejić.
Znanstvena i stručna potpora
Na konferenciji su izlaganja održali i dr. sc. Darko Znaor iz Avalon Foundation, koji je govorio o stanju i perspektivama razvoja ekološke poljoprivrede, te prof. dr. sc. Branko Grisogono s PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, koji se osvrnuo na klimatske promjene kao prijetnju sektoru. U sklopu konferencije održan je panel na kojem su sudjelovali istaknuti stručnjaci iz Hrvatske i Austrije. Predsjednik Poljoprivredne komore Gradišća, Nikolaus Berlakovich, predstavio je austrijsko iskustvo, istaknuvši kako u Gradišću ekološka proizvodnja zauzima 38 posto površina.
Na panelu se raspravljalo o nabavi repromaterijala, promociji eko proizvoda, administrativnim preprekama, strategijama razvoja i organizaciji proizvođača za lakši nastup na tržištu. Među panelistima su bili i Juraj Orenda iz Ministarstva poljoprivrede, Josip Kraljičković iz Zagrebačke županije, Marijana Petir, Mladen Jakopović iz Hrvatske poljoprivredne komore te David Pejić.