Njegova obitelj medarstvom se bavi još od prve polovice 20. stoljeća, a sve je počelo od njihova pradjeda Franje Čunčića. Posao
je s godinama preuzeo djed Slavko i njegova kći Marica sa suprugom Stjepanom Antolčićem 1998. godine, a zatim su u svijet
proizvodnje meda “uletjeli” i braća Miroslav i Tomislav. A upravo kestenov med Miroslava Antolčića, člana Pčelarske udruge “Turopolje” iz Velike Gorice, šampion je 11. Festivala pčelarstva Zagrebačke županije, održanog u Samoboru.
Ove godine ocijenjena su 83 uzorka meda, najviše je bilo cvjetnoga i kestenova.
200.000 kn za prihranu
– Meda nema previše, godina je za pčelare bila loša. No, kakvoća je izvrsna! Ni jedan uzorak, dostavljen na ocjenjivanje, nije
odbačen – komentirao je Željko Vukić, predsjednik Saveza pčelarskih udruga Zagrebačke županije.
Dvodnevni festival organizirala je Pčelarska udruga Samobor i Sveta Nedelja, a otvorio ga je zamjenik župana Damir Tomljenović.
– Zagrebačka županija je ruralni, zeleni prsten oko grada Zagreba. Želimo da ona i ostane takva. Tu smo da pomognemo pčelarima. Svjesni smo da su godine za njih teške i zato im maksimalno stojimo na raspolaganju – poručio je zamjenik župana Tomljenović, dodavši da je prijedlogom rebalansa proračuna (sjednica Županijske skupštine održat će se krajem rujna) predviđeno dodatnih 200.000 kuna za prihranu pčela.
Med s čokoladom i cimetom
Najviše zlatnih priznanja za kakvoću meda - njih šest - dobili su članovi Pčelarske udruge “Lipa” iz Jastrebarskoga. Pet zlata osvojili su pčelari zaprešićkoga kraja iz Udruge “Ban Josip Jelačić”, po četiri članovi Pčelarske udruge “Turopolje” i Udruge pčelara “Matica” iz Svetog Ivana Zeline, tri zlata otišlo je Udruzi pčelara Vrbovec, po dva Udruzi pčelara “Maslačak” i Pčelarskom društvu “Moslavina Otok Ivanić”, dok su po jedno zlatno priznanje dobili pčelari pčelarskih udruga “Kupska dolina”, “Lijeska” te Samobor i Sveta Nedelja.
Medarski šampion, Miroslav Antolčić, inače je profesor u Srednjoj strukovnoj školi u Velikoj Gorici. Pčelarstvom se aktivnije bavi od 1998. kada je od svog djeda Slaveka dobio na poklon 10 košnica, u međuvremenu je postao i pčelar, a zatim i pčelar specijalist.
Osim proizvodnje meda, peluda, propolisa i pčelinjeg voska, bavi se i proizvodnjom matične mliječi i uzgojem selekcioniranih matica pčela. OPG Antolčić uglavnom se bavi proizvodnjom sedam vrsta meda – bagrem, cvjetni, kesten, livadu, metvicu, amorfu i medljikovac, a posebno mjesto zauzima linija proizvoda koji su na bazi meda.
Tako se u ondje proizvodi Med s čokoladom, medeni namaz s lješnjacima, med s cimetom i narančinom korom, med s
narančom, med s limunom, med sa suhim voćem i ledeni med. Osim same proizvodnje OPG sudjeluje i u edukaciji osnovaca i
srednjoškolaca, a učenici trećeg i četvrtog razreda osnovne škole svake godine posjećuju pčelinjak sa svojim nastavnicima.