Kulturni centar "Mato Lovrak" u Velikom Grđevcu, poznat po očuvanju baštine velikoga hrvatskog pisca Mate Lovraka, najavio je značajne projekte i novosti koje će dodatno obogatiti ponudu i unaprijediti dostupnost ovog kulturnog središta. Nedavni događaji uključuju završetak projekta prekogranične suradnje i predstavljanje modernizacije Mlina Družbe Pere Kvržice, jednog od ključnih simbola Lovrakovih djela.
Jedna od značajnih inicijativa je postavljanje taktilne reljefne infoploče s informacijama prilagođenima slijepim i slabovidnim osobama. Financirana je kroz projekt prekogranične suradnje "Osjeti knjigu riječ po rič" i predstavlja korak naprijed u inkluzivnosti Kulturnog centra.
Projekt je realiziran u suradnji s Udrugom "Sretna škola" iz Širokog Brijega, a završetak ovog pothvata simbolično je obilježen na Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Time se dodatno potvrđuje nastojanje centra da baštinu Mate Lovraka približi široj publici, uključujući osobe s invaliditetom.
Tradicija i tehnologija
Najveća vijest koja je privukla pozornost javnosti je plan modernizacije i rekonstrukcije Mlina Družbe Pere Kvržice. Mlin, koji čuva etnografsku zbirku predmeta iz vremena junaka Lovrakovih romana, pod preventivnom je zaštitom Ministarstva kulture. U rekonstrukciji će se spojiti tradicija i suvremene tehnologije, čime će se omogućiti interaktivno iskustvo za posjetitelje.
– Zadržavamo kompletnu zbirku i pričamo priču o životu koji se spominje u romanu, ali unosimo dijelove suvremene interpretacije i multimediju – od 3D modela i grafičkog dizajna do zvuka – objasnila je Ivana Pancirov, projektantica uključena u modernizaciju.
Ravnateljica Kulturnog centra "Mato Lovrak" Zvjezdana Galkowski istaknula je da je ustanova ove godine krenula u smjeru obnove i stvaranja novih sadržaja kako bi ponovno oživjele Lovrakove priče. Inspiracija za nove sadržaje dolazi iz Lovrakova romana i filma "Družba Pere Kvržice", koji su generacijama bili izvor kulturne i književne edukacije.
Predstavljanje modernizacije okupilo je predstavnike Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, kao i Bjelovarsko-bilogorske županije i Općine Veliki Grđevac.
– Uloženi trud ne samo da čuva kulturnu baštinu nego i promovira njezinu važnost. Ovamo trebaju dolaziti djeca, i mala i velika, jer upravo su ona ključni za očuvanje ove baštine – istaknula je Jasna Vaniček-Fila, ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija.
Među podržanim projektima ističu se "Lovrakovi susreti pisaca" te novopokrenuti projekt "Mali i veliki, ajmo u kazalište", koji ima za cilj približiti kazališnu umjetnost najmlađima. Ove inicijative svjedoče o stalnom nastojanju centra da kombinira književnu i kulturnu baštinu s edukativnim programima.
Književna baština
Mlin Družbe Pere Kvržice i "Vlak u snijegu" ostaju simboli Lovrakove ostavštine koji vraćaju posjetitelje u vrijeme junaka njegovih romana. Mato Lovrak, koji je prije gotovo stotinu godina bio učitelj u Velikom Grđevcu, crpio je inspiraciju iz svakodnevnog života ovoga kraja, stvarajući djela koja su postala dio hrvatske književne baštine.
Stari mlin, sada dio Kulturnog centra, ne samo da čuva sjećanje na Lovrakova djela već i pruža priliku novim generacijama da putem suvremenih tehnologija i interaktivnih sadržaja upoznaju duh prošlih vremena.
Kulturni centar "Mato Lovrak" ima ambiciozne planove. Osim obnove mlina, planira se daljnja promocija Lovrakova djela novim programima poput radionica, kazališnih predstava i interaktivnih izložbi. Fokus će biti na povezivanju tradicije i moderne tehnologije kako bi se kulturna baština učinila privlačnijom mladim generacijama. Centar također nastoji povećati pristupačnost za osobe s invaliditetom dodatnim prilagodbama i projektima kao što je "Osjeti knjigu riječ po rič", koji povezuje inkluzivnost s promocijom kulturne baštine.
Kulturni centar "Mato Lovrak" u Velikom Grđevcu nastavlja biti središte očuvanja književne i kulturne baštine. Projektima modernizacije i rekonstrukcije, kao i inkluzivnim inicijativama, centar ne samo da čuva Lovrakovu ostavštinu već je i približava novim generacijama. Spoj tradicije i suvremenosti, zajedno s podrškom lokalnih i državnih institucija, jamči da će Lovrakova priča i dalje živjeti, inspirirajući djecu i odrasle na putovanju kroz vrijeme i književnost.