U Međimurskoj županiji odvojeno je prošle godine prikupljeno 61 posto komunalnog otpada, a čak 13 jedinica lokalne samouprave ostvarilo je stopu iznad 50 posto. S 80,9 posto općina Belica najbolja je općina u Hrvatskoj u odvojenom prikupljanju otpada (hrvatski je prosjek ispod 20 posto). Iznad 60 posto su općine Dekanovec, Domašinec, Donja Dubrava, Goričan, Podturen, Šenkovec, Sveta Marija i Strahoninec te grad Prelog, iznad 50 su općine Kotoriba, Donji Vidovec i Donji Kraljevec. Grad Čakovec imao je stopu od 49,7 posto.
Ti su se podaci o Međimurju kao primjeru uspješnog gospodarenja otpadom mogli čuti na Gospodarskom forumu u Zagrebu, koji je organiziralo Društvo Međimuraca u Zagrebu.
Otpad nije smeće
Organizatori Gospodarskog foruma, predsjednik Društva Matija Kikelj i njegova zamjenica Branka Prišlić, rekli su da je cilj foruma
prikazati dobre prakse u gospodarenju otpadom i dati podršku, potporu i putokaz Gradu Zagrebu u uvođenju raznih sustava razvrstavanja otpada.
Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je da su Međimurci shvatili da je u gospodarenju otpadom bitan cjelokupni
proces, od odvojenog prikupljanja, zbrinjavanja tako prikupljenog otpada, njegove obrade i ponovnog iskorištavanja.
– Nije dovoljno samo odvojeno prikupiti otpad, nužno je znati kako i kamo dalje s tim otpadom, odnosno tko su potencijalni korisnici te nove sirovine. Otpad je kao važno pitanje u zaštiti okoliša neminovno dio održivog razvoja, on nije i ne smije postati smeće – istaknuo je Posavec.
Gospodarskom forumu i panel-raspravi nazočili su i saborski zastupnik i gradonačelnik grada Murskog Središća Dražen Srpak, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi te direktor komunalnog poduzeća Čakom Ivica Perhoč. Predstavljen je rad gradskih komunalnih poduzeća Čakom i Murs-ekom, o čemu su govorili direktori Ivica Perhoč i Josip Srčan, a sudionicima se obratio i Đuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix iz Donjeg Kraljevca.
Visok postotak
Izlaganje na temu uspješnog gospodarenja otpadom održao je Petar Mišević, predavač na Sveučilištu Sjever, koji je rekao da se i
akademska zajednica novim studijskim programima uključuje u rješavanje problema zbrinjavanja otpada. Istaknuo je da je Međimurska županija najkonkurentnija regija u mnogočemu, pa tako i u gospodarenju otpadom.
– Primjer ste svim županijama u Hrvatskoj – dodao je.
Aleksandra Čilić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti osvrnula se na visok postotak odvajanja otpada u Međimurskoj županiji.
– Stope odvojenog sakupljanja otpada na području Međimurske županije rastu iz godine u godinu, ali najvažnije je to što ondje
znaju kako postupiti s tim odvojenim otpadom – rekla je Čilić.