Kako se zaposliti i ne otići iz Hrvatske, bila je misao vodilja oko 3000 posjetitelja jubilarnog, desetog Sajama poslova u Slavonskom Brodu. Iako se u proteklih nekoliko godina taj broj znatno smanjio, Brodsko-posavska županija još uvijek ima više od 8.000 nezaposlenih, a poslodavci s druge strane kubure s nedostatkom radne snage. Stoga ne čudi kako je ovogodišnji sajam privukao rekordan broj nezaposlenih, ali i izlagača.
Svoju je ponudu predstavilo čak 56 poslodavaca i obrazovnih institucija. Jedan od najposjećenijih bio je štand njemačke grupacije R+S koja već ima više od 3.000 zaposlenih, ali traži i dodatne radnike za poslove u eletrotehnici, brodogradnji i građevinarstvu.
- Došli smo se predstaviti kao tvrtka koja zapošljava i educira mlade ljude u više struka, od zavarivača, bravara i električara do CNC-operatera, instalatera grijanja i klimatizacije pa čak i medicinara. Sve su to zanimanja koja su deficitarna i na našem i na njemačkom tržištu. Trenutno imamo 60 stalno zaposlenih hrvatskih radnika u Njemačkoj - rekao je predstavnik grupacije Željko Ljevar.
'Kod nas je sve nesigurno'
Svoje je životopise potencijalnim poslodavcima jučer ostavio veliki broj nezaposlenih, učenika i studenata. Obilazili su štandove u potrazi za poslom iako, rekli su, i sami znaju kako je kod nas sve vrlo nesigurno. Danas radiš, sutra ne radiš i ništa se ne može planirati. Dvadesetogodišnja Valentina Primorac iz Nove Gradiške svjesna je kako će se sa završenom Elektrotehničkom školom teško zaposliti u struci, pa se orijentirala na sezonske poslove.
- Prvi put sam na sajmu, želim vidjeti što se nudi. Potražnja za tehničarima je slaba pa sam već odradila jednu godinu na sezonskim poslovima. U Novoj Gradiški posla nema i vjerojatno ću morati opet otići negdje na more ili u inozemstvo. Posao konobara ili sobarice nije ono o čemu sam sanjala, ali nešto se mora raditi – kazala je Valentina.
Posao je jučer tražio i nezaposleni kuhar Tomislav Šarić iz Donjih Andrijevaca. Ostao je bez posla na kojem je radio dugi niz godina i trenutno prima naknadu s biroa od 1.900 kuna. Iako su mu već 62 godine, još uvijek se osjeća zdravim i sposobnim za izlazak na tržište rada.
- Koliko sam primijetio, ponuda je dosta dobra, osobito za nas u ugostiteljstvu. Nadam se da ću pronaći nekakav posao na moru ili u inozemstvu i odraditi još nekoliko sezona prije odlaska u mirovinu – rekao je Šarić.