Tko prođe kroz njihova vrata, moći će “prošetati” dnom bare i probijati se kroz vodenu vegetaciju dok ribe plivaju oko njega. Zavirit će i u oku nevidljivi svijet u kapi vodi. Na strmoj dravskoj obali kroz rupice će “škicnuti” i u gnijezda bregunica i upoznati se s biologijom života te ptice.
Investicija od 13,8 milijuna kn
– Posjetitelji će i meandrirati tok rijeke Drave na interaktivnom stolu, ali i “ploviti” na pramcu čamca i tako gledati obale Mure, Drave i Dunava – govori Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.
Riječ je o projektu Posjetiteljski centar “Dravska priča” – interaktivan, inovativan i svima pristupačan doživljaj prirode, koji je trenutačno u trećoj fazi evaluacije. Na dosad neviđen način dočarat će se flora i fauna Regionalnog parka Mura – Drava, inače pod zaštitom UNESCO-a. Investicija je to od 13,8 milijuna kuna, a 85 posto novca stići će iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Nadogradnja je to postojećeg Informativno-edukacijskog centra Dravska priča u Noskovcima nedaleko od Virovitice, poznatome po, među ostalim, i prihvatilištu za rode u kojemu je trenutačno deset pernatih stanara.
– Postavit ćemo zimski vrt na krovištu, drvene kućice, suvenirnice u perivoju, spremišta za bicikle i kanue. Izgradit ćemo sojenice uz kanal, kao i drvene šetnice, uredit ćemo dječje igralište. Zasadit ćemo tradicijski vrt starih sorti cvijeća i aromatičnog bilja, ali i voćnjak starih sorti jabuka, krušaka, trešanja i šljiva, manji edukacijski povrtnjak. Bit će tu i labirint u obliku sove – otkriva ravnateljica. Glavna je investicija pak multimedijski postav u podrumu, koji će virtualno i kroz makete predstaviti rezervat biosfere Mura – Drava.
– Želimo približiti posjetiteljima regionalni park kao zaštićeno područje, ali i prikazati skladan suživot čovjeka i prirode u tom kraju kroz povijest. Bit će i izbornik s prikazom osam vrsta ptica koje na različiti način, s obzirom na građu kljuna, traže hranu u mulju. U velikom akvariju “pecat” će endeme dunavskog slijeva, a o onome kojeg upecaju, pogledat će priču. S pomoću interaktivne vizualizacije vode ući će u dabrovu nastambu i pogledati film o životu dabra – navodi naša sugovornica.
Do kraja 2019.
“Dravska priča” bit će potpuno prilagođena osobama s poteškoćama u kretanju. Velik dio programa približit će se slijepima i slabovidnima te onima s poteškoćama sa sluhom.
Organizirat će i terensku nastavu za studente prirodnih znanosti, ali i programe za vrtićarce i školarce.
– Čeka nas puno posla, ali ako krenemo već s proljeća, vjerujemo da će sve biti završeno do kraja 2019. – zaključuje.