U zgradi Splitsko-dalmatinske županije svečano je potpisan ugovor o rekonstrukciji nekadašnje školske zgrade u Dragljanima u suvremeni Centar za starije osobe. Ugovor su potpisali predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, Vodoprivrede Vrgorac d.d., Degal tehnike d.o.o. i Capital Engineering d.o.o., a projekt je u cijelosti financiran europskim sredstvima u iznosu od 5,48 milijuna eura.
Potrebe starijih
Riječ je o domu kapaciteta 101 kreveta, koji uključuje i izvaninstitucionalne usluge za čak 256 korisnika.
– Ovaj je centar odgovor na potrebe starijih i nemoćnih s vrgoračkog područja. Ujedno je poticaj za nas da nastavimo suradnju s lokalnim zajednicama na sličnim projektima – izjavio je župan Blaženko Boban.
Gradonačelnik Vrgorca Mile Herceg izrazio je zahvalnost svima koji su omogućili realizaciju projekta.
– Hvala županu Bobanu, Županiji, RER-i i resornim ministarstvima. Ovo je jedan od četiri doma u Hrvatskoj koji su ostvarili stopostotno financiranje. Veseli me što će Dragljani uskoro dobiti ovu vrijednu ustanovu – rekao je Herceg i podsjetio kako je ovaj jedan od četiri doma za starije kojemu je odobreno stopostotno financiranje.
No, put do ove točke bio je sve samo ne jednostavan. Projekt prenamjene napuštene školske zgrade u Dragljanima u dom za starije najavljen je još prije više od godinu dana, ali su radovi dugo izostajali. U zgradi su donedavno još živjele tri obitelji – bivši prosvjetni radnici, zaposlenici škole koji su dobili stanove u školskoj zgradi.
Zbrinute obitelji
– Jedna je gospođa kupila kuću, druga je postigla nagodbu sa Županijom, a treća je obitelj također prihvatila ponudu Županije i iselila se krajem prošle godine – pojasnio nam je Miro Jović, predsjednik Mjesnog odbora Dragljane i Matice umirovljenika Vrgorac, koji je i pokrenuo inicijativu, koji je također vrlo zadovoljan što će radovi konačno početi.
Ispričao nam je kako je sve počelo kada je Ministarstvo socijalne skrbi objavilo plan izgradnje 18 centara za starije diljem Hrvatske. Školska zgrada u Dragljanima, selu iz kojega su mladi iselili, a broj stanovnika drastično se smanjio, već je godinama napuštena, a pretvaranjem u starački dom koristi će imati cijelo selo.
Prema aktualnom projektu, zgrada će dobiti i treći kat, temeljito će se obnoviti iznutra i izvana, a okoliš će biti uređen i prilagođen potrebama starijih osoba. Plan uključuje šetnice, prostore za terapiju, društvene sadržaje i zelene površine koje će dodatno obogatiti svakodnevni život korisnika.
Za selo Dragljane, koje se godinama suočava s iseljavanjem, starenjem populacije i gubitkom sadržaja, ovaj projekt donosi novu energiju i vjeru u budućnost. Ujedno je važan iskorak prema decentralizaciji i ravnomjernijem razvoju, ali i prema društvu koje vodi brigu o svojim najranjivijim članovima – starijima.
Miro Jović očekuje kako će se, nakon dolaska radnika koji će raditi na obnovi zgrade, u Dragljanima ponovno otvoriti dućan.