Bjelovarska V. osnovna škola početkom godine realizirala je dugoočekivan projekt pokretanja kabineta za asistivnu tehnologiju. Trenutačno je kabinet jedan od najvećih i najsuvremenijih u Hrvatskoj, vrijedan oko 300.000 kuna, te je iznimno rijedak na našim prostorima.
U kabinetu se provodi edukacijsko-rehabilitacijska potpora za 66 učenika V. OŠ s većim teškoćama u razvoju.
Edukacijski rehabilitatori
– Terapijski rad provode edukacijski rehabilitatori kojih je u ovoj posebnoj ustanovi zaposleno dvadeset – istaknula je ravnateljica V. osnovne škole Jasmina Vuković. Dodala je da je kabinet opremljen najsuvremenijom didaktičkom opremom koja služi za stimulaciju osjetila djece s raznim teškoćama u razvoju.
– Stimulacije imaju za cilj u djeteta stvoriti osjećaj sigurnosti i smiriti ga, poticati na učenje, pospješiti koncentraciju, unaprijediti komunikacijske vještine, sprečavati česte i nagle promjene raspoloženja i neodgovarajuće reakcije, poboljšati samokontrolu i naravno uza sve to poboljšati kvalitetu života djece. Također je nabavljena moderna oprema koja omogućuje korištenje računalom djeci s većim teškoćama, pa se djeca koriste računalom prilagođenim njihovim sposobnostima – naglasila je ravnateljica i dodala da računalom mogu upravljati s pomoću prilagođene tipkovnice, posebnim mišem ili samo pogledom uz pomoć posebnog softvera.
Više o radu kabineta rekao je profesor Tehničkog fakulteta u Rijeci Miroslav Vrankić, jedan od najaktivnijih hrvatskih stručnjaka na području asistivnih tehnologija rekavši da je kabinet dobro osmišljen i da služi za ozbiljan terapijski rad.
– U svijetu su ovi kabineti sasvim normalna stvar te su budućnost razvoja djece s poteškoćama. Asistivni kabinet stimulira rad djece na svim područjima: vizualnom, taktilnom, motoričkom, mirisnom i slušnom – objasnio je Vrankić.
Jedan od iznimno ponosnih na postignuće škole je i gradonačelnik Dario Hrebak, koji je istaknuo kako roditelji više neće morati voditi djecu na terapije u neke druge gradove te da takav kabinet Grad planira napraviti i u gradskom vrtiću. – Shvatili smo da je ova investicija potrebna jer se na području naše županije povećao broj djece s teškoćama u razvoju. U razgovoru s ravnateljima bjelovarskih vrtića uvidjeli smo kako u krugu od 100 kilometara ne postoji mjesto na koje bi roditelji mogli otići kako bi pomogli svojoj djeci – kazao je gradonačelnik Hrebak.
Pozitivno djelovanje
Pozitivno djelovanje kabineta primijetila je ravnateljica Vuković.
– Opremom se dosad koristimo dva mjeseca i zasad vidimo blagotvorno djelovanje prije svega na motivaciju i na opuštanje učenika naše škole, što je preduvjet za uspješno učenje u svim područjima rada. Kad budu ispunjeni svi administrativni uvjeti, kabinetom će se u sklopu novog programa, koji je trenutačno na verifikaciji u MZO, moći koristiti i djeca s teškoćama predškolske dobi u sklopu pilot-projekta Mobilnog tima s kojim ćemo uskoro početi, i devetero djece bjelovarskih redovnih škola – najavljuje Vuković.
Budući da se nastava u školi odvija u dvije smjene, kabinet se koristi tijekom cijelog dana, a na raspolaganju je za čak 14 odjeljenja škole te četiri odjeljenje produljenog stručnog postupka u školi.