Odgovore na pitanja zašto je transparentnost važna, kako pretraživati i koristiti aplikaciju Otvoreni proračun, kakvo je europsko iskustvo po pitanju otvorenosti podataka, kako aktivirati građane u području javnog djelovanja, ali i na mnoga druga dali su sudionici današnje panel konferencije „Otvoreno o Otvorenom proračunu“.
Sudionici su osim Gorana Pauka, predsjednika Hrvatske zajednice županije i šibensko-kninskog župana, bili i Matija Posavec, međimurski župan, Manica Hauptman, ekonomska savjetnica Predstavništva Europske komisije u RH, matematičar Toni Milun, Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Davorka Budimir, predsjednica Transparency Internationala Hrvatska te predstavnik tvrtke Coin, Dejan Gambin.
Cilj konferencije bio je upoznati sve građane s projektom Otvoreni proračun kojeg je prošle godine pokrenula Hrvatska zajednica županija kako bi se transparentnost županijskih proračunskih podataka podigla na višu razinu.
- Organizacije koje se ne mijenjaju i ne razvijaju, stagniraju i ne mogu se nositi s izazovima modernog doba. Ovo je definitivno korak dalje u transparentnosti i otvorenosti proračunskih podataka. Iako smo još na početku, ovim projektom želimo uključiti sve građane u oblikovanje županijskih proračuna. Oni moraju postati sudionici u kreiranju proračuna. Želimo postići da sve funkcionira na transparentan način koji će doprinijeti još većoj uključenosti - objasnio je cilj projekta Goran Pauk.
Matematičar Toni Milun na svoj prepoznatljiv način, matematičkim primjerima objasnio je zašto je važno da proračunski podaci budu dostupni svima i u svakom trenutku. U svom je izlaganju prezentirao i ulaganje Šibensko-kninske županije u opremu za nadzor i detekciju požara u iznosu od 1,4 milijuna kuna i matematičkim izračunom došao do podatka kako se dugoročno radi o uštedi od nekoliko desetaka milijuna kuna. Uz to, objasnio je zašto i kako Virovitičko-podravska županija ulaže u kredite liječnika, koji su upravo zbog tog poticaja odlučili ostati u županiji.
- Kako ovo ne bi bili samo suhoparni podaci i brojevi, odlučio sam dodatno istražiti podatke iz aplikacije i došao do spoznaje kako je ulaganjem u opremu za nadzor požara u Šibensko-kninskoj županiji, u jednom slučaju kada je izbio požar, došlo do znatno brže reakcije i sprečavanja daljnje štete. Troškovi koje uzrokuju požari penju se i do 100 milijuna kuna godišnje samo na određenom području, stoga ovo ulaganje dugoročno predstavlja enormnu uštedu. Primjera ima još, a aplikacija omogućuje jako dobar pregled podataka – rekao je Milun.
Građani mogu pratiti financiranje
Ekonomska savjetnica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Manica Hauptman istaknula je važnost aplikacije Otvoreni proračun.
- Prvenstveno, radi se na podizanju odgovornosti, integriteta i uključenosti građana, što doprinosi povjerenju i kvaliteti informacija. Nadamo se kako će i lokalne jedinice samouprave pratiti ovaj dobar primjer - navela je Hauptman.
Povjerenica za informiranje Anamarija Musa ističe kako građane najviše zanima kako se troši njihov novac pa je stoga interes za projekt zaista velik.
Na konferenciji je sudjelovala i Davorka Budimir, ravnateljica Transparency International Hrvatska, koja je navela kako se Otvorenim proračunom uvelike može smanjiti mogućnost korupcije.
- Mi u Zajednici volimo reći da je možda sama zaduženja i obaveze županija najbolje pojasniti rečenicom da se vozite županijskim cestama, dijete odlazi u školu kojoj je županija osnivač, dolazite se liječiti u županijski dom zdravlja ili kao poduzetnik prijavljujete projekte u EU programima upravo županijskih razvojnih agencija. Sada građani mogu pratiti i kako se točno sve to financira - objasnio je Pauk način kako se prikazuju proračunski podaci.
Da podsjetimo, projekt Otvoreni proračun u kojeg su uključene sve hrvatske županije i Grad Zagreb ima za cilj na unificiran način predstaviti vizualizaciju svih županijskih proračuna po svim klasifikacijama. Također, ovo je prvi puta da jedna razina samoupravne vlasti u potpunosti jednako omogućuje građanima uvid u svoje kompletno financijsko poslovanje i to u stvarnom vremenu.