Strategija održivog razvoja grada do 2027. "Slatina – pametan grad" predstavljena je građanima. Njome je predviđeno i otvaranje 2400 novih radnih mjesta u prerađivačkoj industriji, kulturnim i kreativnim djelatnostima, visokom obrazovanju i turizmu. Tako bi do konca tog strateškog razdoblja Slatina dosegnula cilj od 6000 zaposlenih te se približila broju radnih mjesta prije početka tranzicije i mukotrpne postindustrijske transformacije.
Zaustaviti iseljavanje
Mjereno bruto nacionalnim proizvodom po stanovniku, Slatina je na razini 28 posto prosjeka razvijenosti EU i 64 posto razvijenosti RH. Istaknuta je potreba ubrzavanja ekonomskog razvitka i stvaranja kvalitetnih radnih mjesta, na što će utjecati i znatni prirodni resursi, kulturno-povijesna baština, industrijsko nasljeđe...
Strategijom se predlaže vizija po kojoj bi Slatina trebala postati energetski nezavisan grad s rastućom "pametnom" lokalnom ekonomijom, utemeljenom na znanju i kreativnosti, zatim turistički prepoznatljiv grad s uređenim prostorom te "pametnom" i transparentnom gradskom upravom. Razvoj srednjeg i visokog obrazovanja, cjeloživotnog učenja i razvoj kreativnih i kulturnih djelatnosti trebao bi zadržati mlade talente. Grad bi, u konačnici, trebao osigurati uvjete za poželjan život i zaustaviti negativne demografske trendove.
Najsnažniji razvoj
Ključno će biti intenziviranje korištenja fondova EU, osobito kroz program integrirane regeneracije malih gradova Ministarstva regionalnog razvoja, u sklopu kojeg je izrađen "Intervencijski plan" s 15 kapitalnih projekata vrijednih 241 milijun kuna.
Najvažniji su projekti vodoopskrbe i odvodnje, reurbanizacije središta Slatine, izgradnje turističke i kulturne infrastrukture, razvoj agroturizma i vinskih cesta...
Ukupna vrijednost predloženih razvojnih projekata koje bi pokretao Grad do 2027. iznosi između 550 i 700 milijuna kuna. Očekuje se i novi val privatnih investicija, domaćih i inozemnih. Slatina bi, tako, u idućih 5 do 7 godina mogla ostvariti najsnažniji razvojni ciklus u povijesti.