"Socijalni plan Brodsko-posavske županije" naziv je novog županijskoga projekta. Njegov je osnovni cilj izrada socijalnog plana te osnaživanje članova Savjeta za socijalnu skrb i djelatnika Brodsko-posavske županije u planiranju i razvoju mreže socijalnih usluga radi smanjenja nejednakosti u pružanju usluga, ispunjenja potreba socijalno osjetljivih skupina i prevencije socijalne isključenosti.
Poboljšati život korisnika
Jednako tako, novim socijalnim planom Županija želi osigurati konkretne promjene koje će dugoročno poboljšati život korisnika socijalnih usluga.
Trajat će četiri mjeseca, a na njemu će, uz dionike s lokalnoga područja, raditi i stručnjaci s Instituta za razvoj tržišta rada. Projekt uključuje tri glavne faze – prikupljanje i analizu podataka, izradu socijalnog plana te edukaciju i jačanje kapaciteta.
Na uvodnoj konferenciji u županijskoj vijećnici predstavljene su planirane aktivnosti projekta, tijek socijalnog planiranja, alati koji će se koristiti kao te uloge dionika u cijelom procesu socijalnog planiranja.
Socijalni plan Brodsko-posavske županije za iduće tri godine trebao bi donijeti nove, pozitivne promjene u sustavu pružanja socijalnih usluga i konkretnim mjerama pridonijeti prevenciji socijalne isključenosti.
– Praktična vrijednost projekta je uvid u stanje socijalnih usluga i korisnika na području Brodsko-posavske županije. Na temelju toga pratit će se i stanje, napraviti analize i provesti edukacije osoba koje će sudjelovati u izradi plana te će biti sastavljen strateški dokument kojim ćemo odrediti smjernice i mjere provođenja socijalnih usluga na temelju utvrđenih potreba – istaknuo je Branko Sabo iz Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda plus 2021.-2027. Ukupna vrijednost projekta iznosi 65.480,26 eura, dok je iznos bespovratnih europskih sredstava veći od 62 tisuće eura.
Važna inicijativa
Već je održana i prva edukacija na kojoj su sudjelovali članovi Savjeta za socijalnu skrb i djelatnici jedinica regionalne samouprave. Tema je bilo socijalno planiranje te provedba i praćenje socijalnog plana. Sudionici su znatno unaprijedili svoja znanja i vještine potrebne za izradu strateških dokumenata, provedbu definiranih ciljeva i mjera, kao i ocjenu njihova ostvarenja.
– Potrebe za prihvat korisnika su velike. Socijalno planiranje osnova je koja nam omogućava planiranje usluga u budućnosti i mislim da je ova inicijativa jako važna. Cilj je da naši korisnici ostanu u županiji – rekla je Renata Puljko, ravnateljica Kuće sretnih ciglica, čiji su korisnici djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi i mladi s problemima u ponašanju.