U povodu prvog obilježavanja Dana obrane grada Osijeka, 5. prosinca, izaslanstva Osječko-baranjske županije, grada Osijeka te braniteljskih i stradalničkih udruga proizišlih iz Domovinskog rata u srijedu su na upalili svijeće i položili vijence na spomen obilježja poginulim braniteljima..
Odluku da se 5. prosinac obilježava kao Dan obrane grada Osijeka donijelo je prije nekoliko mjeseci osječko Gradsko vijeće na prijedlog braniteljskih udruga. Taj datum je izabran u znak sjećanja na 5. prosinca 1991. godine, kada je Osijek bio izložen najžešćim napadima u Domovinskom ratu, u kojima je poginulo 28 branitelja i četiri civila, a jedna osoba se još uvijek smatra nestalom.
Nakon paljenja svijeće u Osijeku, kod spomen obilježja za 16 poginulih branitelja u šumi Rosinjača, župan Ivan Anušić je rekao kako su nakon pada Vukovara branitelji Osijeka znali da su sada oni na redu.
"Nakon pada Ernestinova i Antunovca očekivali smo napad na Osijek, što se i dogodilo. No uspjeli smo učvrstiti položaje na prilazu gradu i Osijek je ostao obranjen. Bitno je reći da je u tome Vukovar odigrao ključnu ulogu jer je tri mjeseca zadržavao neprijateljsku vojsku koja je na Vukovaru slomila zube i kada je došla do Osijeka nije više bila tako snažna kao prije. Mi smo se u ta tri mjeseca uspjeli organizirati i stabilizirati našu obranu i bili smo spremni dočekati neprijatelja", kazao je Anušić.
Osim u Osijeku, svijeće su upaljene i položeni vijenci u naseljima Filipovica, Brijest, Tenja, Nemetin, Antunovac i Industrijska četvrt.
U sklopu programa obilježavanja dana obrane Osijeka u popodnevnim satima u nekadašnjem hotelu "Mursa" bit će svečano otvoren prvi dio novouređenih prostorija budućeg Veteranskog centra Ministarstva hrvatskih branitelja, a program završava večerašnjim glazbeno-scenskom priredbom "Vukovarsko svjetlo" u sportskoj dvorani Gradski vrt.