Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković potpisali su sporazum o zajedničkom financiranju projektne dokumentacije sanacije akumulacijskog jezera Ričice, vrijedan milijun i pol kuna, što je preduvjet za međudržavni program navodnjavanja Imotsko-bekijskog polja, strateškog projekta za ovaj dio Dalmatinske zagore.
Splitsko-dalmatinska županija prije nekoliko godina pokrenula je projekt prekogranične suradnje sa susjednom Zapadno-hercegovačkom županijom o navodnjavanju i odvodnjavanju Imotsko-bekijskog polja.
– Tri milijuna kuna iz europskih fondova utrošena su u izradu Studije zaštite okoliša, agro-potencijala toga prostora i cost-benefit studiju. Iz tih studija je proizišlo da nema uređenja Imotsko-bekijskog polja bez sanacije jezera i brane Ričica, s obzirom na velike gubitke vode iz samog jezera. Zahvaljujući sjednici Vlade u Splitu, početkom svibnja ove godine prihvaćen je kao jedan od zaključaka i ovaj, za našu županiju, strateški projekt cjelovitog rješenja problema navodnjavanja Imotskog polja – izjavio je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban i zahvalio predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, ministru Marku Paviću u čijemu resoru nije ovo pitanje, ali je kao Ričičanin i izaslanik predsjednika bio na potpisivanju sporazuma.
Veći razvoj turizma
Zahvalio je i direktoru Hrvatskih voda i njegovim suradnicima što su prepoznali važnost ovog projekta koji će, uz ostalo omogućiti i snažniji razvoj turizma u cijeloj Imotskoj krajini koja je već, zahvaljujući kućama za odmor s bazenima, postala hit na tržištu.
– Izrada projektne dokumentacije koštat će milijun i pol kuna, a županija participira sa 150.000 kuna uz klauzulu da ćemo u istom omjeru nastaviti sufinancirati i moguću novu potrebnu dokumentaciju – rekao je župan Boban.
– Našli smo način kako spriječiti velike gubitke akumulacije Ričice koje otječu u podzemlje, a nije ih moguće koristiti. Dogovorili smo izradu projektne dokumentacije, imamo projektne zadatke koji će producirati nužne radove za sanaciju brane i same akumulacije. Riječ je o zahtjevnom zadatku, ali ne sumnjamo u struku i uvjereni smo da ćemo dobiti kvalitetna rješenja kojima ćemo omogućiti zadržavanje vode u akumulaciji Ričice. Pri tome ćemo urediti i područje Vrbice. Treba nam barem godina dana, treba provesti geotehničke i istražne radove da bismo znali što nas čeka. Treba detektirati obim radova, a potom će uslijediti i sami radovi. Nažalost, izgubljeno je dosta vremena u proteklom razdoblju, ali vjerujem da ćemo uspjeti pronaći rješenje. U svakom slučaju, Hrvatske vode naći će sredstva kojima ćemo omogućiti sanaciju brane i jezera – rekao je Zoran Đuroković i naglasio kako je sanacija ričičkog jezera i brane jednako važna za Splitsko-dalmatinsku županiju i Hrvatske vode.
Važno je ne gubiti vrijeme
– Uvjereni smo da će nakon izrade projektne dokumentacije biti moguće sačuvati vodu u jezeru i obaviti sve druge zadaće predviđene projektnom dokumentacijom. Nakon istražnih radova znat ćemo što nas čeka i koliko će ukupno koštati cijeli projekt. Važno je ne gubiti vrijeme. Nakon završetka projekta koristi će imati i Hrvatske vode i županija, a iznad svih stanovnici Ričica i šireg imotskog područja – kazao je Đuroković.
- Dvije milijarde kuna vrijednost je zaključaka prihvaćenih na sjednici Vlade u Splitu, a jedan je od njih bio i realizacija navodnjavanja Imotsko-bekijskog polja i sanacija brane Ričice. Nama iz Ričica to puno znači, kao i svim stanovnicima Imotske krajine. Za Ričice to neće biti samo rješenje navodnjavanja, već će stvoriti i mogućnost za razvoj turizma. Ovo je jedan od najljepših poklona Ričičanima ususret blagdanu Sv. Ivana - kazao je Marko Pavić, ministar rada i mirovinskog sustava.