Virovitičko-podravska županija, odnosno Virovitica, korak su bliže Centru za pametnu poljoprivredu i ICT djelatnost. Naime, Odsjek za prostorno uređenje Grada Virovitice izdao je investitoru, a riječ je o Županiji, građevinsku dozvolu za gradnju Centra za poljoprivredu i ICT djelatnost s fotonaponskom elektranom na krovu zgrade, primarno za vlastitu potrošnju, ali s mogućnošću isporuke viška proizvedene energije u mrežu. Budući Centar za pametnu poljoprivredu nalazit će se u Ulici Matije Gupca 63 u Virovitici, u neposrednoj blizini Veleučilišta i Tehnološko inovacijskog centra, a predstavljat će žarište znanstveno istraživačkih aktivnosti.
Velika prilika
– Ovo je projekt koji se nalazi u Razvojnom sporazumu za Slavoniju, Baranju i Srijem. ICT industrija jedna je od najbrže rastućih industrija, a Virovitičko-podravska županija automatizacijom proizvodnje i primjenom naprednih tehnologija te razvojem pametnih vještina približit će poljoprivrednu djelatnost tehnološkoj modernizaciji uz poticanje uvođenja inovacija u proizvodne i poslovne procese, stvarajući novi koncept pametne poljoprivrede. Svjedoci smo kako će u budućnosti od iznimne važnosti biti upravo proizvodnja hrane, ponajprije uz modernu tehnologiju koja nam je dostupna i koja će nam olakšati svakodnevni život. Ovime nastojimo pomoći i našim poljoprivrednicima jer primjena precizne poljoprivrede te integracija ključne napredne tehnologije postaje ključni trend u jačanju konkurentnosti i naših poljoprivrednih gospodarstava. Ovo je, s obzirom na to da je ICT industrija jedna od najbrže rastućih industrija kako u svijetu tako i kod nas, prilika koja se pruža i koja se ne smije propustiti – naglasio je župan Igor Andrović.
Cilj centra je stvoriti konkurentno poslovno okruženje koje će osigurati rast i razvoj kako poljoprivrede, tako i sektora informacijsko komunikacijskih tehnologija, povećati konkurentnost i produktivnost poljoprivrednih gospodarstava u Slavoniji automatizacijom proizvodnje i primjenom naprednih tehnologija te razvoj pametnih vještina.
Podaci iz cijele Slavonije
Primjerice, na polja će se instalirati senzori koji će prikupljati podatke iz cijele Slavonije te ih bežično slati u Centar. Ti podaci će se skupljati i analizirati primjenom naprednih algoritama, a uz pomoć “precizne poljoprivrede” koja se približava svakoj biljci nastojat će se pronaći optimalni uvjeti za svaku od njih, kako bi se maksimalno razvijala. Tada će se uz korištenje korisničkih uređaja poljoprivrednicama davati preporuke za daljnji rad s usjevima i nasadima, a sve s ciljem većih prinosa. U sklopu projekta planira se primjena dronova, digitalnih karata, robotike...