Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije, u partnerstvu s Domom zdravlja "Dr. Đorđe Lazić" Sombor, nositelj je projekta S.O.O.S., odnosno Sombor Osijek Emergency Response Partnership. Projekt je financiran iz Programa INTERREG VI-A IPA Croatia-Serbia 2021.-2027., a Otvarajuća konferencija održana je proteklog tjedna u Osijeku.
Trajat će 28 mjeseci
Cilj je projekta pružiti standardiziranu i pravodobnu hitnu medicinsku pomoć na prekograničnom području u Osječko-baranjskoj županiji i Zapadnobačkom upravnom okrugu za lokalno ruralno stanovništvo skraćivanjem vremena odaziva do pružanja hitne pomoći, vremena odlaska hitnog pacijenta u najbližu dostupnu zdravstvenu ustanovu i povećanjem broja uspješnih reanimacija u slučajevima iznenadnog srčanog zastoja, kako bi se osigurao jednak pristup zdravstvenoj zaštiti u prekograničnom području.
– Zavod za hitnu medicinu OBŽ-a u suradnji s Domom zdravlja "Dr. Đorđe Lazić" Sombor u rujnu 2023. ispostavio je projektnu prijavu projekta S.O.O.S.. Programski prioritet projekta je suradnja za zdravije i inkluzivnije programsko područje, a specifični cilj je osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti i poticanje otpornosti zdravstvenih sustava, uključujući primarnu zdravstvenu zaštitu i promicanje prijelaza iz institucionalne skrbi u skrb u obitelj i zajednicu. Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova 15. srpnja prošle godine odobrilo je projekt u maksimalnom iznosu od 750.266 eura, odnosno 85 posto ukupne vrijednosti projekta koja je 882.666 eura. Naš Zavod sudjeluje u projektu s 435.820 eura, od čega su 85 posto sredstva EU, a Zavod će osigurati ostatak. Dom zdravlja iz Sombora sudjeluje u Projektu u vrijednosti od 446.846 eura, a 85 posto su sredstva EU. Projekt će trajati 28 mjeseci – kazala je ravnateljica Zavoda Silvana Sabo.
Prešli 2,1 milijun km
Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije trenutačno obavlja svoju djelatnost s 45 timova T1 hitne medicine, deset timova T2 hitne medicine, pet timova prijavno-dojavne jedinice, tri tima hitnog helikopterskog medicinskog prijevoza, 19 timova sanitetskog prijevoza, jednim timom pripravnosti hitnog medicinskog prijevoza i četiri djelatnika u Prijavno-dojavnoj jedinici sanitetskog prijevoza, a u tijeku je ugovaranje dodatnih 5 timova sanitetskog prijevoza. Vozni park čini 20 vozila hitne medicinske pomoći prosječne starosti aktivnih vozila oko godinu i pol, te 44 vozila sanitetskog prijevoza prosječne starosti oko pet godina. U 2025. godini planirana je nabava sedam novih vozila za hitnu medicinsku pomoć, kao i preseljenje sanitetskog prijevoza na lokaciju Dermatologije KBC Osijek.
– Aktivnosti na unaprjeđenju standarda i kvalitete rada i usluga Zavoda su stalni, a u tom kontekstu je i realizacija ovog prekograničnog projekta – ističe ravnateljica Sabo. Navodi da je Zavod lani ostvario oko 21.100 intervencija hitne pomoći na terenu, odnosno oko 4.300 prvog stupnja hitnosti. Bilo je i oko 6.300 intervencija u prostoru za reanimaciju, 33 leta i intervencije helikopterske hitne medicinske službe. U Prijavno-dojavnu jedinicu zaprimljeno je oko 70.000 poziva, a ostvareno je više od 28.000 sanitetskih prijevoza na području Županije i više od 2700 međužupanijskih prijevoza. Vozila Zavoda za hitnu medicinu OBŽ-a prešla su lani više od 2,1 milijun kilometara.