Izbornik
Naslovnica Županije Požeško-slavonska
Obljetnica oslobađanja

Sudbina 22 osobe iz logora u Bučju još je nepoznata

Obljetnica oslobađanja uporišta u Bučju
Foto: Ivica Galović/Pixsell
Pobunjeni su Srbi u kolovozu 1991. u Bučju osnovali logor kroz koji je u svega nekoliko mjeseci prošlo gotovo 300 hrvatskih branitelja i civila

U povodu 25. obljetnice oslobađanja zloglasnog neprijateljskog uporišta u Bučju, danas su u ovom selu između Požege i Pakraca položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak sjećanja na poginule branitelje i civile. Pobunjeni su Srbi u kolovozu 1991. u Bučju osnovali logor kroz koji je u svega nekoliko mjeseci prošlo gotovo 300 hrvatskih branitelja i civila. Sudbina 22 osobe, među kojima je i predsjednik pakračkog HDZ-a, dr. Ivan Šreter, još uvijek je nepoznanica. Selo i logor oslobođeni su krajem prosinca 1991. godine.

- Upravo je ovdje ispisana povijest hrvatskoga naroda i moderne hrvatske domovine. U vrijeme kada se, nakon pada Vukovara, postavljalo pitanje što će biti s Hrvatskom i hoće li je uopće biti, mi smo vratili duh i vjeru u sebe i rekli Hrvatske će biti, ona će ostati i opstati – rekao je požeško-slavonski župan Alojz Tomašević.

Sarajevsko primirje

Odmah po završetku akcije na Bučju, kojom se požeška brigada spojila s virovitičkom i slatinskom i kojom je deblokirana prometnica od Požege do Pakraca, uslijedilo je potpisivanje sarajevskog primirja. Njime je, po mnogima, spriječeno oslobađanje cijele zapadne Slavonije već tada.

- U to je vrijeme borbeni duh bio na vrhuncu. Kada smo trebali krenuti dalje, nečija suluda odluka bila je ostanemo na dostignutim linijama. Sve što je napravljeno u Bljesku, moglo je biti napravljeno tada, u prosincu 1991. godine – rekao je umirovljeni general Đuro Dečak. Ovih dana trebala bi biti realizirana inicijativa za oblikovanje medalje Zapadna Slavonija, koja će biti spomen na sve branitelje i dragovoljce s ovog područja.