Digitalizacija svih procesa koji se obavljaju unutar gradske uprave najnoviji je projekt Grada Bjelovara koji je predstavio gradonačelnik Dario Hrebak. Klasičan način fizičkog dolaska u Gradsku upravu, duge administracije, bezbroj papira i čekanja, s vremenom će otići u zaborav, a zamijenit će ga skeneri i digitalni potpisi te mogućnost za građane da sve poslove vezane uz Grad obave „iz fotelje“. Napredak, najavljuje Hrebak, bit će vidljiv već do svibnja čime će Bjelovar, kada je u pitanju digitalizacija, biti napredniji od ostalih hrvatskih gradova.
– Projekt će se provoditi u tri faze, a stručnjaci s kojima radimo, softverske tvrtke IN2 i Lubisoft Cicom, sav će posao obaviti do kraja ove godine. Nakon što digitaliziramo gradsku upravu, imat ćemo dodatnih šest mjeseci kada ćemo osposobiti i ostatak javnih uprava – kazao je Hrebak.
Automatizacija procesa
Čitavim projektom poslala bi se poruka kako Grad postaje učinkovitiji, investitorima će se dati do znanja da se stvara okruženje koje dozvoljava rast i napredak, na upite će se odgovarati pravovremeno i nestat će redovi za čekanje. Papir se gubi, s njime odlaze i printeri, a postavljaju se skeneri, digitalni potpisi te jaka softverska mašinerija koja će upravu približiti građanima, ali i omogućiti konkretan uvid u učinkovitost zaposlenika Grada. Dosadašnji slučajevi zastarijevanja i gubljenja predmeta u ladici neće se moći dogoditi jer računalni programi odmah će alarmirati zaposlenika o istome. Više od milijun komada papira koji se ispišu u Gradskoj upravi i ostala uredska oprema kroz godinu dana napustit će urede, a to će značiti i uštedu do 30 posto. Predstavnik tvrtke IN2, Edin Hodžić, kazao je kako se svaki napredak u digitalnom svijetu do sada pokazao kao ispravan odabir te će se građani, ali i zaposlenici lako naviknuti.
Povrat ulaganja
– Automatizacija procesa u javnoj upravi bit će posve normalna, kao što nam je to danas internetska kupnja ili bankarstvo. Posao naše tvrtke jest da svako radno mjesto po sistematizaciji bude opremljeno te da dolaskom na posao svaki referent ima softver koji će ga voditi kroz njegov posao, ali i da njegov nadređeni na kraju dana može vidjeti njegovu učinkovitost – objasnio je Hodžić. Druga tvrtka koja radi na ovom projektu jest Lubisoft Cicom čiji je predstavnik Marko Ignjatović predstavio osam koraka za koje je njegova tvrtka zadužena.
Oni su redom Jedinstven integrirani sustav, e-Grad, Uspostava gradske riznice, iČelnik, One step shop, GeoKOMIS, Upravljanje imovinom i prostorom te uslužni sustavi. Najzanimljiviji za gradonačelnika Hrebaka jest GeoKOMIS koji će gradu dati uvid kolika je točna kvadratura nekretnine u kojoj netko živi i time se zauvijek stati na kraj onima koji komunalnu naknadu ne plaćaju u iznosu u kojem bi trebali. Samo od tog sektora, smatra Hrebak, vratit će se dio ulaganja u ovaj projekt. – Ne možemo stvarati dinamično gospodarstvo 21.stoljeća s birokratskim modelom iz prošloga stoljeća – kazao je Hrebak.