Izbornik
Naslovnica Županije Osječko-baranjska
Duhovi kao atrakcija

Turistima će se lediti krv u žilama na ruti Mistična Baranja

Mistična Baranja
1/5
Foto: TZ Baranje
“Mistična Baranja” jedan je od sedam projekata koje je Turistička zajednica Baranje kandidirala za projekte prekogranične suradnje. Prođe li im ideja, mogli bi iz EU fondova za nju iskamčiti oko pola milijuna kuna.

Nikome nije jasno zašto se toranj na crkvi u Topolju čak triput urušavao za gradnje. Crkva sv. Petra i Pavla izniknula je 1722., no križ na njezin vrh graditelji do danas nisu uspjeli postaviti. “Ukletom” je prozvana još prije dva stoljeća.

-Nitko ne zna čiji su grobovi u podu crkve – sliježu ramenima mještani. Ukupno su tri, a na pokrovima im je uklesana mrtvačka glava.

Potresna je i priča o Dragojlovu brijegu. Tamo su, prema legendi, Osmanlije, nakon povlačenja iz ovih krajeva, zakopali dragocjenosti koje su pokrali tijekom višegodišnjeg osvajanja i vladavine ovim krajevima. Po te dragocjenosti pojedinačno su se pokušavali vraćati, ali ih nikada nisu odnijeli. Na mjesto gdje su navodno zakopali blago, kaže legenda, postavili su vrata na koja točno u podne upire sunce. Onima koji su vrata pokušali pronaći u pravilu se nešto loše događalo. Već dugo nitko se nije usudio krenuti u potragu za tim bajoslovnim bogatstvom...

No, to je samo vrh ledene sante.

Krv u žilama uistinu ledi priča o djetetu bez glave koja kruži malim baranjskim selom Kozarcem. Zakotrljala se nakon navodnog stravičnog sudara u kojem je poginulo dijete. Silueta trupa hoda po kanalu, govore mještani, i traži svoju glavu, a odmah umiruju i ističu kako nije agresivno.

Žlice i vilice same su letjele po kući u Belom Manastiru, a oko nje, kunu se svjedoci, letjelo je kamenje. Misteriozna kuća, priča se, leži na nekadašnjem groblju. Jedini baranjski grad još su 1988. oblijetali stručnjaci kako bi za leteći “beštek” našli logično objašnjenje.

-Bilo pa prošlo! – kaže uznemirena vlasnica, ne želeći ni danas pričati o tome. Nastavili su živjeti kao da se ništa nije dogodilo, previše izbora ni nisu imali.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Potraga za nadnaravnim bićima

Priče su to koje desetljećima žive u usmenoj predaji u njihovu kraju, a Baranjci su odlučili na njima – i zaraditi. “Mistična Baranja” jedan je od sedam projekata koje je Turistička zajednica Baranje kandidirala za projekte prekogranične suradnje. Upravo na turističku rutu po “jezivim” lokacijama najviše računaju. Prođe li im ideja, mogli bi iz EU fondova za nju iskamčiti oko pola milijuna kuna.

- “Mistična Baranja” uključivala bi dva velika festivala, našu “Slamu” te festival u mađarskoj Vražjoj Kotlini kojega u sedam dana, inače, posjeti i do 60.000 ljudi. Njih bi, opet, povezivala turistička ruta po lokacijama za koje se vežu legende – započinje Matej Perkušić, čelnik TZ Baranje. I sama “Slama”, za koju se svake godine izrade deseci nevjerojatnih skulptura od slame, vezana je, naime, na neki način, uz poganske običaje.

Rezultati natječaja očekuju se već do kraja godine ili, najkasnije, u siječnju. No, cijela se priča zakotrljala još lani, kada se TZ Baranje “bacila” u aktivnu potragu za nadnaravnim bićima. Uzor su im svjetski primjeri, a uspjeli su zaintrigirati i susjede nam Mađare.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Obučili bi i zaposlili jednog ili dva vodiča, izgradili prijamni centar, a neke bi građevine trebalo i obnoviti. Nažalost, neke su “jezive” lokacije u međuvremenu srušene.

-Treba ih sačuvati, ipak te legende postoje i nadopunjavaju se desetljećima, dio su lokalnog identiteta – stava je Perkušić.

Dok se na turističku kartu Baranje ne ucrta “stravična ruta”, čemu se iskreno nadaju, znatiželjnici neće ostati kratkih rukava. Želi li netko već sada posjetiti misteriozne kuće ili groblja, povest će ih u njih vodiči iz TZ Baranje.