Izbornik
Naslovnica Županije Osječko-baranjska
Cijene sprovoda u Osječko-baranjskoj županiji

U Ernestinovu pokop samo 400 kuna, a grobno mjesto je gratis

Red sprovoda
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
U općini Ernestinovo kompletan pokop stoji samo 400 kuna, u Antunovcu oko 800 kuna, kao i u Koški, dok je posljednji ispraćaj u Osijeku skuplji i desetak puta

Kada ih se upita što oni to mogu ponuditi potencijalnim novim mještanima i zašto bi se baš k njima trebali doseliti, u Ernestinovu će k'o iz topa "ispucati" da je kod njih, vjerojatno, najjeftinije umrijeti. Nije to beznačajno uzme li se u obzir koliki stres, pa i trošak zbog sahrane najmilijih doživljala obitelj u tim najtužnijim trenutcima.

- Kompletan pokop, kolica, ledena komora, sve stoji 400 kuna. Isti se iznos plaća i ako pokojnik već ima grobnicu, i ako ju nema jer je grobno mjesto besplatno. Posebno se kupuje samo lijes – računa nam Matija Greif, načelnik Ernestinova. Usporedbe radi, cijena vrtića im je 500 kuna na mjesec.

A u desetak kilometara udaljenom Osijeku, odlazak na posljednji počinak je i desetak puta skuplji, za što je potrebno ponekad podići i omanji kredit.

Skupe grobnice

- Cijena pokopa je 4500 kuna pa na više, ali prosjek je oko 6000 kuna. U tom iznosu su i oprema i lijes koji, zasebno, stoji od 1000 kuna pa nadalje, ali najprodavaniji su oni od 2000 do 2500 kuna – navodi nam, pak, Saša Ljubojević, direktor osječke gradske tvrtke Ukop. U toj računici još nije grobno mjesto, a ono stoji od 1150 kuna "za zemlju" pa naviše, tipa 8000 ili 10.000 kuna, pa i 15.000. Grobnice su druga, znatno skuplja priča.

- Grobnica, pak, ima i za 30.000 pa i 60.000 kuna – dodaje Ljubojević.

U Antunovcu, na pola puta između Ernestinova i Osijeka pokop se plaća 800 kuna ako grobari samo iskapaju zemlju, a dižu li i usto betonske ploče na grobnicama, stajat će to 200 kuna više.

Ne prodaju lijesove u komunalnim poduzećima

- Ne prodajemo formirana grobna mjesta, nego zemlju za 165 kuna po kvadratu. Primjerice, jednostruki grob od tri kvadrata stoji 495 kuna, a dvostruki od pet kvadrata je 825 kuna – priča nam Zvonko Gostinski iz antunovačkog komunalnog poduzeća.

Posljednji ispraćaj pokojnika, primjerice, u Koški nedaleko Našica iznosi 500 kuna, a još 300 kuna treba izdvojiti za grobno mjesto. Lijesovi se u općinskim komunalnim poduzećima, inače, ne prodaju, pa ih se kupuje ili u privatnim tvrtkama ili u osječkom Ukopu.

Baš kao i u Osijeku, i u drugim je gradovima umrijeti znatno skuplje nego na selima. U Valpovu će na računu pisati oko 4000 kuna za pokapanje, prijevoz pokojnika i opremu te lijes. Grobno mjesto je još približno 250 kuna "na ledini", a s izbetoniranim okvirom 3800 kuna.

 

 

OKVIR

 

U Ernestinovu su uredili lani i kuću oproštaja, s novom ledenom komorom, pa više nije praksa da se pokojnike na mjesno groblje dovozi iz bolnice ili osječkog Ukopa tek pola sata prije posljednjeg ispraćaja.

- Izmijenili smo vrata i pločice u kući oproštaja, kompletan inventar i izolaciju, a samo uređaj za hlađenje stajao nas je oko 15.000 kuna jer treba postići niže temperature – priča načelnik Matija Greif. Cijela ta investicija stajala je treidesetak tisuća kuna. Pokojnici u ledenoj komori mogu ostati koliko god je to potrebno, a obitelj se tako dostojanstvenije može oprostiti od njih.