Grubišnopoljska delegacija, predvođena zamjenikom gradonačelnika Zlatkom Pavičićem, ovih se dana vratila iz Izraela gdje su se upoznavali s izraelskom poljoprivrednom proizvodnjom. Naime, kako bi se u potpunosti iskoristio potencijal Proizvodno poduzetničkog inkubatora čija je gradnja u Grubišnom Polju započela prije nekoliko dana, uspostavljena je komunikacija s izraelskim poljoprivrednim stručnjacima.
Konkurentni poljoprivrednici
Drugi je ovo susret Grubišnopoljaca i Izraelaca, a posljednji se odvio kada su Izraelci posjetili Grubišno Polje. Malo je reći, tvrdi Pavičić, da su Izraelci bili iznenađeni i zadovoljni tlom, prirodnim površinama i neograničenim izvorima vode, što je njima koji sade i siju u pijesku, nepojmljivo. Valja napomenuti kako su upravo Izraelci prvi u svijetu osmislili sustav navodnjavanja, koji ujedno smatraju najlošijom točkom hrvatske poljoprivrede te, kroz dogledno vrijeme, govore o mogućoj suradnji s Hrvatskom kojoj bi prodavali svoje proizvode, ali i pomogli savjetima. Njihovo znanje pomno je upijao zamjenik Pavičić koji u inkubator želi implementirati i razvojni poljoprivredni centar koji bi bio prvi takve vrste u državi. – Želimo inkubator nadograditi kako bi naše poljoprivrednike učinio što konkuretnijima na tržištu kroz povećani prinos na jedinici površine, ali i kroz kulture koje su profitabilnije od onih koje se trenutno uzgajaju na području grada. Jedan od načina su zemljišta na kojim bi se vršili pokusi kako što bolje raditi s već poznatim kulturama poput kukuruza i pšenice, ali i uvođenje novih kultura poput industrijske konoplje, ali i kikikirikija koji je u Izraelu kultura broj jedan – kazao je zamjenik Pavičić, inače diplomirani agronom.
Obišli poljoprivredne centre
Tako je za boravka u Izraelu grubišnopoljsko izaslanstvo obišlo tamošnjih sedam razvojnih poljoprivrednih centara koji provode pokuse, istražuju kulture i poljoprivrednicima daju odgovore na pitanja koje kulture daju najveći prinos, koje su najotpornije na bolesti i imaju najmanju potrebu za vlagom, informacije o zaštiti i prihrani biljaka te sustavu navodnjavanja, koji je najbolji u svijetu. – Oni ne postavljaju pitanje koliko dugo biljku navodnjavati, već koliko mililitara po površini vode treba pojedinoj biljci u određenom vremenu, jer se tako štedi i prihrana, te u konačnici smanjuju ulaganja. I tu je konkurentnost – objašnjava Pavičić. Drugi je dio konkurentnosti utvrđivanje drugih kultura koje mogu uspijevati na našem području. – Budući razvojni centar unutar grubišnopoljskog inkubatora ne bi bio ograničen samo na područje grada, već šire, dvije, tri županije. Prvi korak u njegovu razvoju je osiguravanje poljoprivrednih površina potrebnih za pokuse, što će se riješiti programom raspolaganja poljoprivrednim zemljištem, a potom i angažman iskusnog kadra koji će nadgledati pokuse – stiče Pavičić.