Izbornik
Naslovnica Županije Brodsko-posavska
Problemi osoba s invalidnošću

U proteklih šest godina poslao 50-ak molbi za radna mjesta i svi su ga odbili

Udruga Loco-Moto
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Udruga Loco-Moto iz Slavonskog Broda upozorava da njihovi članovi već godinama neuspješno pokušavaju naći posao

Unatoč poticajnim mjerama države, poslodavci i nadalje nerado zapošljavaju osobe s invalidnošću. Na jednog zaposlenog invalida u Slavonskom Brodu dolazi jedanaest nezaposlenih. Njihove molbe za posao najčešće završavaju u košu, zbog čega s vremenom gube vjeru u sebe i odustaju od daljnjeg prijavljivanja na natječaje.

Od 338 članova brodske Udruge distrofičara i ostalih tjelesnih invalida Loco-Moto, zaposleno je tek njih osam. Među onima koji godinama neuspješno traže posao ima i ljudi s visokom stručnom spremom.

– Prosvjetni sustav omogućava školama da ljude primaju bez natječaja, kako ne bi trpio nastavni proces. Kada se natječaj raspiše, u većini slučajeva već netko radi. Ne pošalju mi čak ni odbijenicu. Otkako sam 2003. diplomirala, radila sam u nekoliko škola na zamjenama, ali kao 80-postotni invalid nikada nisam uspjela pronaći stalan posao – kaže profesorica povijesti Aleksandra Koprivčević, koja boluje od hemipareze.

Komercijalist sa stopostotnom invalidnošću koji je želio ostati anoniman navodi da je u proteklih šest godina poslao pedesetak molbi za sva moguća uredska radna mjesta, od onih u trgovačkim centrima do banaka i privatnih tvrtki, ali svi su ga odbili.

Poslodavci žele ljude koji će, osim rada u uredu, moći obavljati i druge poslove poput istovara robe i slaganja na police, kažu. U udruzi Loco-Moto navode da je još uvijek ima mnogo poslodavaca koji ne poštuju zakonsku odredbu o zapošljavanju najmanje dva posto osoba s invaliditetom. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, od svih poslodavaca u Slavonskom Brodu najviše invalida, njih osam, zapošljava gradska uprava. Predsjednica udruge Gordana Mišković ne spori da u Gradu rade osobe s invaliditetom, ali ipak upozorava da su kriteriji kojima se došlo do tog podatka vrlo upitni.

– Svaka osoba koja ima rješenje o tjelesnom oštećenju može u očevidniku biti upisana kao osoba s invaliditetom – kaže Gordana Mišković. U udruzi nastoje ohrabriti svoje članove da ustraju u traženju posla objašnjavajući im što sami mogu učiniti u tom smislu te kako se mogu dodatno educirati i obrazovati.