U Solinu su otvorene preuređene prostorije Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije u kojima se nalaze dvije pedijatrijske ordinacije. Župan Blaženko Boban tom je prilikom izjavio kako je uređenje pedijatrijskih ordinacija izuzetno bitno.
Tri pedijatrijska tima
– Solin raste, u njemu život buja i ima puno mladih. Zbog toga moramo ulagati u ovakve projekte jer ulaganja nemaju smisla ako nema mladih ljudi. Moramo stvarati preduvjete kako bi mladi ljudi dolazili u sredine poput Solina, koji je najmlađi grad u Republici Hrvatskoj – izjavio je župan Boban.
Ravnatelj županijskoga Doma zdravlja dr. Marko Rađa rekao je kako je ovo jedno od najvećih ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu.
– Po popisu stanovnika gotovo 3000 mlađih od 7 godina gravitiraju Solinu. Trenutno ovdje imamo dva tima, a standard je 950 djece po timu. Stoga su ovdje definitivno potrebna tri pedijatrijska tima – izjavio je dr. Rađa.
Ravnatelj KBC-a Split dr. Julije Meštrović, koji je i sam pedijatar, smatra kako su pred roditeljima i djecom u 21. stoljeću brojni izazovi.
– U ovom suvremenom svijetu komplicirano je odrastati. Nije lako biti dijete, a nije lako biti ni roditelj. Izazovno je odgajati djecu u ovom suvremenom svijetu, pogotovo jer danas postoje bolesti s kojima se prije nismo susretali – izjavio je dr. Meštrović.
Solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević izjavio je da je obnova ovih prostora vrlo značajna.
– Ovi prostori su godinama vapili za obnovom. Veliki je broj roditelja i djece koji gravitiraju ovim ordinacijama i sada smo dobili bolje, primjerenije uvjete za rad zdravstvenih djelatnika i primjerenije uvjete za boravak djece i roditelja – rekao je gradonačelnik Ninčević.
Splitsko-dalmatinska županija ustrajno radi na podizanju kvalitete zdravstvene skrbi na cijelom svom području. Tako je Županijska skupština Splitsko-dalmatinske županije jednoglasno prihvatila prijedlog o davanju suglasnosti za kupnju CT uređaja za Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije pa će jedan uređaj ići na Hvar, a drugi u Imotski.
– U Hvaru se radi o zamjeni postojećega uređaja, a u Imotskom se radiološka dijagnostika pojačava novim uređajem. Radi se o 128-slojnim CT-ovima, koji predstavljaju najnoviju tehnologiju – istaknula je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i demografiju Diana Luetić.
Vijećnik vladajuće koalicije dr. Luka Roguljić slikovito je objasnio o kakvoj se tehnologiji radi.
– Ovi uređaji su Mercedes među CT-ovima. Jedan uređaj može ostvariti od 4 do 5 tisuća radnih sati prije njegova temeljitog servisiranja ili otpisa – rekao je Roguljić.
Ravnatelj županijskoga Doma zdravlja dr. Marko Rađa ističe kako ti uređaji za pacijente znači puno, na njima je moguće napraviti kompletnu dijagnostiku.
Novi radiolozi
– Postoji mogućnost CT snimanja srca, znači pokretnog organa, mogućnost niskodoznog zračenja za probir na karcinom pluća. Nije najbolji mogući uređaj koji trenutno postoji na tržištu, ali stepenicu do njega. Potreba za njim postoji od Imotskog do Splita, a to je gotovo 100 km – kaže dr. Rađa.
Na Hvaru je postojeći CT uređaj star 21 godinu, zadnjih nekoliko mjeseci je u kvaru, a zahvaljujući dodatnim decentraliziranim sredstvima za Splitsko-dalmatinsku županiju i on će biti zamijenjen novim. Što se tiče kadra, dr. Rađa ističe kako Imotska krajina ima sreće što ima mladu liječnicu, dr. Nikolinu Grabovac, koja je nakon studija odlučila vratiti se i ostati u Imotskom i na čelu je radiologije.
– Već sada ima posla 'preko glave', kad dođe nova oprema bit će ga još više pa će u ispomoć dolaziti i druge kolege. Odjel radiologije Doma zdravlja radi na 12 različitih fizičkih lokacija. Zbog problema s kadrovima neke su popunjene, neke nisu. Konkretno, u Makarsku ovih dana dolazi mlađa kolegica iz Zagreba – kaže dr. Rađa i dodaje kako dvojica kolega polažu specijalističke ispite iz radiologije pa će i problem stručnog kadra time biti ublažen.
Natječaji za nabavu CT uređaja su u tijeku, a uskoro će započeti i radovi na preinaci prostora u Domu zdravlja Imotski u kojem će biti postavljen.