Grad Slavonski Brod potpisao je s tvrtkom Šprajc THD kao izvođačem radova gotovo 25 milijuna kuna vrijedan ugovor o rekonstrukciji i uređenju sjeverozapadnog dijela kavalira Tvrđave Brod, u kojemu će biti smješten u svijetu jedinstveni Muzej tambure. Uz muzejski postav, na prostoru od gotovo 2500 četvornih metara smjestit će se i multimedijalni centar, majstorska radionica te suvenirnica. Ukupna vrijednost projekta "Kuća tambure – Slavonska notna bajka" veća je od 27 milijuna kuna, a s 85 posto sredstava sufinancira se iz fondova EU. Ostatak od 15 posto sufinancirat će Grad iz svog proračuna.
- S ovim će grad Slavonski Brod i Tvrđava dobiti važno mjesto na kulturnoj karti regije, jer u projektima koji će uslijediti poslije obnove dijela u kojem će se nalaziti Muzej tambure naš je cilj da Tvrđavu pozicioniramo kao centar kulture Slavonije i Baranje. Mislim da ćemo s ovim sadržajima koji su predviđeni i uspjeti u tome – rekao je brodski gradonačelnik Mirko Duspara.
Slavonski Brod je jedini grad na svijetu koji ima Muzej tambure. Muzej je smješten u dva tvrđavska kazamata, a daje povijesni pregled razvoja tambure i tamburaške glazbe na ovim prostorima kroz bogati postav glazbala, notnih zapisa, fotodokumentacije i plakata te multimedijalnog dijela sa slušaonicom. U sklopu novog projekta "Kuća tambure – Slavonska notna bajka", kojeg su pokrenuli Grad kao nositelj te Brodska udruga tamburaša kao idejni začetnik i vlasnik građe, muzej otvoren 2013. godine preselit će se u novi, obnovljeni prostor u gradskoj Tvrđavi. Za tu je namjenu kroz ITU mehanizam povučeno više od 27 milijuna kuna, od čega su 23 milijuna bespovratna sredstva EU.
- U ovom je natječaju osigurana kompletna rekonstrukcija i restauracija vanjskog i unutarnjeg dijela kavalira, bez opreme. Natječaj za opremu trebao bi biti raspisan krajem ove godine. Uz izloške koje je Brodska udruga tamburaša već skupila, u prostoru muzeja nalazit će se i radionica za izradu tamburaških glazbala, u kojoj će majstori moći pokazati ono što proizvedu, te suvenirnica – istaknuo je Duspara.
Dio prostora Kuće tambure činit će polivalentna dvorana, arhivsko dokumentacijski centar te administrativni i skladišni prostori. Pretvaranjem dijela Tvrđave u Interaktivni kreativni centar posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i tamburi, prostor bi se zaštitio od daljnjeg propadanja, a onda, postepeno, suvremenim sadržajima povezao i s urbanim i kulturnim tkivom grada. Kasnijim programima trebao bi biti pretvoren u pravu turističku atrakciju i prvorazredan doživljaj za posjetitelje.