Na godišnjicu Velike narodne skupštine, na kojoj je 1919. godine više od 10.000 Međimurki i Međimuraca s Franjevačkog trga u Čakovcu svijetu poručilo tko su i gdje im je domovina, održana je svečana akademija i glazbeni program nazvan "Večer međimurskog identiteta". Povod je bio spomendan Dan sjedinjenja Međimurja s maticom domovinom Hrvatskom.
Razvijanje obrazovanja
Župan Matija Posavec naglasio je da svijest o vlastitom identitetu i bogatstvu kulturno-povijesne baštine koju Međimurje s ponosom njeguje nije ništa manje važna nego stoljeće prije.
– Ovo je dan međimurskog ponosa i vjere u vlastite snage da entuzijazmom, zajedništvom, nadom, humanošću i solidarnošću možemo napraviti velike stvari. Snaga koja je okupila Međimurce prije 106 godina gradi naš identitet i danas. Predvodnici međimurskoga naroda u ono vrijeme bili su prvi među jednakima koji su ideju i htijenje pretvorili u pokret za oslobođenje te je na nama da tu povijest čuvamo jer je ona sačuvala naš identitet, a to je ono najvrjednije što imamo – rekao je župan i dodao kako je i u ono vrijeme Međimurje pokazivalo velik gospodarski potencijal, a oslobođenjem od tadašnje mađarske vlasti snažno je počelo razvijati i obrazovne institucije, kao i kulturu na materinjem jeziku.
– Kao i prije više od stotinu godina, Međimurje je danas predvodnik u mnogim područjima, a naš narod s iznimnim poštovanjem i pažnjom čuva svoje kulturno-povijesno nasljeđe, svoj jezik, običaje i svoju popevku. Da je tako, svjedoči činjenica da smo regija s najviše aktivnih kulturno-umjetničkih društava u Hrvatskoj koja okupljaju ljude zaslužne što je međimurska popevka 2018. godine uvrštena na UNESCO-ovu reprezentativnu listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine svijeta – istaknuo je Posavec.
Primjeri dobre prakse
Predsjednik Zoran Milanović u svom obraćanju istaknuo je da se tijekom stoljeća Međimurci nikada nisu dali asimilirati i u tome je bila njihova snaga kojom su se oduprli tuđinskoj vlasti. Predsjednik Županijske skupštine Dragutin Glavina rekao je da treba njegovati sjećanje i ponos na pretke koji su na Velikoj narodnoj skupštini podignuli glas protiv ropstva, potlačenosti i zatiranja identiteta, da bi taj glas iz davnina, sve do naših dana, "odjekivao na materinjem jeziku, na dragom kajkavskom." Predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu Zoran Turk rekao je da je zahvaljujući intelektualcima poput dr. Vinka Žganca i dr. Ivana Novaka sazrela prilika za promjenu sudbine međimurskog naroda.
– Tada je počeo proces u kojem su i šire mase dobile priliku istaknuti se i razviti na svom jeziku te graditi čvrste temelje svojega identiteta – naglasio je Turk. Izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ljubomir Kolarek kazao je da Međimurje i Međimurci žele Hrvatskoj dati primjere dobre prakse i pokazati kakva Hrvatska treba biti.