U organizaciji udruge vinara Slavonije i hrvatskog Podunavlja Graševina Croatica i konzultantske tvrtke Vinteligencija iz Zagreba, proteklog je tjedna u Osijeku održana konferencija pod nazivom Vinteligencija – Novi trendovi i tehnologije u vinarstvu i vinogradarstvu.
Novi trendovi
Dvodnevna konferencija prvi je vinski događaj u Hrvatskoj posvećen širenju znanja o vinu, vinogradarstvu i njihovim lokalnim i globalnim kontekstima. Ponajprije je usmjerena na vinare i vinogradare kako bi se mogli upoznati s najnovijim svjetskim trendovima, rješenjima znanstvene zajednice i pratećih industrija vinarstva i vinogradarstva te mogućnostima njihove praktične primjene. Govorilo se o novim trendovima u održivosti vinogradarsko-vinarske proizvodnje, istraživanjima tržišta, najnovijim tehnološko-tehničkim rješenjima u proizvodnji vina te trendovima u izgradnji preradbenih kapaciteta, promociji i financiranju vinskih projekata.
Plenarni govornik bio je prof. dr. Manfred Stroll s Visoke škole u njemačkom Geisenheimu, vodećoj europskoj znanstveno-istraživačkoj instituciji u području vinogradarstva i vinarstva, a na Konferenciji su također sudjelovali znanstvenici s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, Agronomskog fakulteta iz Zagreba i Hrvatskog geološkog instituta. Drugi dan konferencije otvorio je Philippe Ortega iz Španjolske, vlasnik utjecajne tvrtke Made in Wine koja je fokusirana na poslovni konzalting za vinarije. Uz navedene stručnjake, najnovije tehnologije i prakse predstavili su i hrvatski predstavnici vodećih industrija u vinarstvu iz Francuske i SAD-a.
– Naši vinari iz godine u godinu poboljšavaju svoju proizvodnju, povećavaju se i količine proizvodnje vina, a posebno čestitam na izuzetno kvalitetnim vinima koja se proizvode u naša četiri vinogorja. Vina su sve bolje brendirana i uvjeren sam da će konferencija doprinijeti i u tom smjeru. Sustavom potpora i pomoći Osječko-baranjska županija i dalje će pomagati kako bi naši vinari bili još snažniji – kazao je županov zamjenik Josip Miletić na svečanom otvorenju konferencije Vinteligencija 2025.
Ekološka proizvodnja
– Trendovi su takvi da i sami potrošači usmjeravaju proizvodnju u neke oblike ekološke proizvodnje, a ta prilagodba nema vremena za duga znanstvena istraživanja. Nova znanja trebamo danas da bi ih primjenjivali već od ove godine. Naime, i klima i tehnologije mijenjaju se jako brzo, pa mi vinari moramo usvajati nova znanja kako bismo dosegnuli ne samo visoku kvalitetu, koju već imamo, nego i ispunili očekivanja potrošača i svih oko ove industrije. Nalazimo se Osijeku kako bismo upravo to prenijeli sudionicima konferencije – rekao je pak Tomislav Panenić, direktor udruge Graševina Croatica.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Marinko Beljo naglasio je važnost partnerstva udruženja vinara i vinogradara s resornim ministarstvom kojemu je cilj brojnim mjerama unaprijediti vinogradarstvo i vinarstvo.