Izbornik
Naslovnica Županije Varaždinska
Župan Predrag Štromar

Vlada HDZ-a i Mosta dokazala je da je nesposobna voditi državu

Predrag Štromar
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
Da se nalazimo tamo negdje oko Metkovića, dobili bismo financijsku ili barem moralnu podršku za projekte, tvrdi župan varaždinske županije

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar (HNS) potpisao je s predsjednikom Instituta za razvoj i inovativnost mladih Nenadom Bakićem sporazum o provođenju projekta STEM kompetencije pa će učenici petih razreda dobiti besplatna micro:bit računala. Štromar ističe da je cilj te “reforme u praksi” da svi učenici osnovnih škola u županiji budu ravnopravni s učenicima iz najrazvijenijih zemalja Europe.

Okušali ste se sa suradnicima u programiranju s micro:bit računalima, a temeljitiju će obuku ovih dana proći i nastavnici u školama. Što taj projekt znači za sustav obrazovanja u Varaždinskoj županiji?

Tako je, izrađivali smo i programirali jednostavne programe. Moram priznati da je zaista jednostavno, to je nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri upravo s ciljem masovne uključenosti u školama. Kad smo vidjeli da Vlada ne želi provesti reformu obrazovanja, koja je nužna da bi naša djeca imala iste mogućnosti kao i djeca u razvijenim zemljama, odlučili smo reformu školstva provesti sami. Dok će učenici u drugim dijelovima Hrvatske i dalje, nažalost, učiti o disketama koje su daleka prošlost, učenicima u Varaždinskoj županiji osigurali smo micro:bit računala i tako započeli STEM revoluciju.

Koliko u Varaždinskoj županiji upisne kvote u srednjim školama prate stanje na tržištu rada?

Odluku o broju upisnih mjesta i broju razreda nažalost donosi Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Odnos u upisnim kvotama iznosi 30% upisnih mjesta za gimnazijske programe, a 70% za strukovne. Pratimo stanje na tržištu rada, ali u više navrata nismo mogli realizirati upise u skladu s potrebama jer Mrežu programa koja je zastarjela ne možemo sami promijeniti nego to radi Vlada na prijedlog Ministarstva. Jedini način da se to promijeni je decentralizacija obrazovnog sustava.

Oporba vam spočitava da se u proteklom mandatu nije ulagalo u škole, dvorane i vrtiće, a županija je imala 1,6 milijardi kuna prihoda.

Imamo najuređenije i najbolje opremljene škole u Hrvatskoj, srednjoškolcima se sufinancira prijevoz, a osnovnoškolci imaju besplatne udžbenike. Već desetak godina kroz centre izvrsnosti nastoji se pomoći nadarenim učenicima, a s obzirom na toliki broj državnih prvaka, u tome smo očito i uspjeli. U Hrvatskoj je prosjek jedno računalo na 12 učenika, u Europi jedno računalo na 3 učenika, u Varaždinskoj županiji na 4 učenika. Ovi podaci dovoljno govore o tome koliko se ulagalo u obrazovanje, a još više o onima koji uporno ponavljaju netočne informacije, a vjerujem da je razlog tome nedostatak njihovih vlastitih ideja i konkretnih programa.

Model javno-privatnog partnerstva koji ste poticali također je izazvao protivljenje oporbe. Kakvo je danas vaše mišljenje o JPP-u?

Projekti po modelu JPP-a stvorili su uvjete za jednosmjensku nastavu. Uz to, sad imamo zadovoljne ravnatelje koji se ne moraju brinuti o održavanju objekata, ali i zadovoljne nastavnike koji mogu lakše organizirati nastavu u jednoj smjeni. Tu su, naravno, i zadovoljni roditelji, a ono najbitnije, zadovoljni učenici koji imaju više vremena za izvannastavne aktivnosti, hobije, ali i više vremena za učenje. U Varaždinskoj županiji čak 90 posto učenika pohađa nastavu u jednoj smjeni, hrvatski je prosjek 16 posto, a primjerice u Zagrebu neki učenici idu na nastavu u čak tri smjene. Treba podsjetiti da je projekt realiziran u svega 3 godine, a po klasičnom načinu gradnje za to bi nam trebalo više od 20 godina. Država je pokušala pokrenuti projekt organiziranja nastave u jednoj smjeni što je europski način organiziranja nastave, ali nije uspjela.

Najavili ste ulaganja u zdravstvo i planove za Opću bolnicu Varaždin. U kojoj su fazi ti projekti?

U iduće dvije godine u zdravstvo Varaždinske županije uložit će se 320 milijuna kuna. Uskoro će se realizirati projekt energetske učinkovitosti vrijedan 83,5 milijuna kuna. U tijeku je nabava magnetske rezonancije za varaždinsku bolnicu u vrijednosti od deset milijuna kuna, a tu je i projekt vrijedan 50 milijuna kuna, a riječ je o dnevnoj bolnici, jednodnevnoj kirurgiji. Također, imamo i projekt za objedinjeni bolnički prijam vrijedan 20 milijuna kuna. Od manjih projekata imamo, primjerice, projekt „čiste sobe“, kao i preseljenje hemodijalize te građevinske radove na odjelu interne, u što je uloženo 10 milijuna kuna. U novomarofskoj bolnici kreće gradnja palijativnog centra sa 72 kreveta, a kod Ministarstva je osigurano 51,5 milijuna kuna. Osim toga radi se i na dokumentaciji spinalnog centra u Varaždinskim Toplicama, a vrijednost projekta je oko 90 milijuna kuna.

Je li sjever Hrvatske u nečem zakinut u odnosu na ostale dijelove Hrvatske? Mislim tu prije svega na odnos državne vlasti.

Sjever je definitivno zakinut. Da se nalazimo tamo negdje oko Metkovića, dobili bismo financijsku ili barem moralnu podršku za naše projekte. Ovako sve moramo sami i zato radimo više od drugih i sami smo se za projekte izborili. Dok god se sredstva iz ministarstava dijele po stranačkom ključu, ili još gore, po lokalpatriotskom, u smislu da se milijuni ulažu u kraj odakle dolaze ministri, onda je to već ozbiljan problem koji onemogućava ravnomjeran razvoj, ne samo sjevera već i ostalih dijelova Hrvatske.