Sjeverozapad Hrvatske bogat je starim dvorcima, no mnogi od njih propadaju. Jedan takav naočigled se urušava u Martijancu, selu u Varaždinskoj županiji. Ne zna se pouzdano kad je podignut, no u 18. stoljeću već je postojao. Tada je u njemu živio Gabrijel Gotal, posljednji potomak stare plemićke obitelji, nakon njegove smrti zdanje prelazi u vlasništvo grofova Patačić, a kad je skončao i posljednji Patačić, dvorac je trebala preuzeti kraljevska komora koju je preduhitrio barun Pavao Rauch, nasilno ga zauzevši.
Mijenjalo se vlasništvo
Njegov sin Đuro imanje je dao Gejzi Viktoru, sinu svog brata Levina Raucha, a ovaj ga je predao svom bratu Pavlu mlađem, koji je kasnije postao hrvatski ban. Tridesetih godina prošlog stoljeća vlasnik je postala obitelj Vučetić, a nakon Drugog svjetskog rata dvorac je nacionaliziran. Koristio se, uz ostalo, i kao stanica za proizvodnju sjemenja, Centar za obrazovanje poljoprivrednih radnika... sve dok ga nije kupio privatnik koji je obnovio dio gospodarskih zgrada. U Općini Martijanec ističu da je dvorac Patačić – Rauch danas najvredniji zaštićeni spomenik arhitektonske, ali i parkovne arhitekture na potezu od Varaždina do Đurđevca.
Načelnik Dražen Levak napominje da im nije poznato na koji je način obitelj stekla dvorac i kako je izuzet iz postupka denacionalizacije te zašto nije ispoštovano pravo prvokupa na koje općina, županija i država imaju pravo.
– Na žalost, mještani općine desetljećima su svjedoci da dvorac koji se nalazi u samom centru naselja Martijanec i općine od prelaska u privatno vlasništvo dodatno propada, perivoj se ne održava, uništena je i arhitektonski vrijedna ograda dvoraca – upozorava.
Okupljalište narkomana
Posjed nije ograđen pa se u dvorcu skupljaju djeca, u blizini je i osnovna škola. U selu kažu da se u njemu okupljaju i narkomani, o čemu je više puta raspravljalo vijeće za prevenciju. Ima i zmija. Dvorac koji se nalazi neposredno uz Podravsku magistralu ima velike turističke, a zbog pratećih objekata, i gospodarske potencijale, no postao je ruglo pa se, kaže načelnik, postavlja i pitanje višegodišnjeg načina rada Ministarstva kulture i njegovih tijela na očuvanju dvorca i parka.
– Nadamo se da će se dolaskom nove pročelnice Konzervatorskog odjela u Varaždinu Ivane Peškan stvari po tom pitanju bitno promijeniti. Osobnog sam stava da Općini nije presudno tko je vlasnik dvorca i kako ga je stekao, nego da se dvorac konačno od njegova stjecanja do danas stavi u bilo kakvu funkciju te da se prije svega zbog opasnosti za djecu i hortikulturnog izgleda mjesta kompleks dvorca ogradi i održava cijele godine – zaključuje Levak.
U obitelji Šmrček, koja je vlasnik dvorca, kažu da je obnova skupa, a oni nemaju novca.
– Tko će to financirati? Mi smo obnovili koliko smo mogli – kaže Branko Šmrček.
Dodaje da su dvorac kupili od nasljednice, a planove o revitalizaciji zaustavilo je to što nisu naišli na pomoć države.