Županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak donijela je rješenje kojim se iz županijskog proračuna odobrava 50.000 eura Općini Jagodnjak za potrebe podmirenja troškova provođenja eutanazije svinja kojom se sprečava daljnje širenje afričke svinjske kuge. Naime, Općina Jagodnjak i uzgajivači svinja na njezinu području najteže su pogođeni posljedicama bolesti afričke svinjske kuge (ASK), koja se pojavila početkom srpnja.
Rješenje o financijskoj pomoći županica Tramišak uručila je općinskoj načelnici Danijeli Mlinarević, a ujedno su na radnom sastanku, održanom u općinskom sjedištu u Jagodnjaku, razmatrale aktualna događanja te dogovorile daljnje zajedničke aktivnosti na saniranju posljedica pojave ASK-a. Tramišak je tom prilikom naglasila da se na pojavu ASK-a reagiralo vrlo brzo te poduzelo niz mjera kako bi se zaustavilo širenje zaraze, a sve uzgajivače svinja i građane pozvalo se na odgovorno i ozbiljno poštivanje propisanih mjera. Tom prilikom napomenula je da su uzgoj svinja i daljnja proizvodnja izuzetno važne djelatnosti na području Osječko-baranjske županije, koja ima 5064 uzgajivača i ukupno 293.710 svinja, odnosno da je čak 35 posto proizvodnje svinjskog mesa u Hrvatskoj. Istaknuto je i kako se ASK može zaustaviti samo strogim provođenjem zakonom propisanih zaštitnih i biosigurnosnih mjera.
Osobitu pozornost županica Tramišak i načelnica Mlinarević posvetile su aktivnostima kojima se želi pomoći uzgajivačima svinja u nadoknadi štete i stvaranju uvjeta za nastavak proizvodnje. Odlična suradnja Općine i Županije nastavit će se i u drugim aktivnostima, poglavito usmjerenim na potpore i pomoći koje mogu ostvariti oštećeni proizvođači, kao i u realizaciji projekata kojima će Jagodnjak ne samo zadržati status centra za proizvodnju vrhunskog kulina, nego ga i dalje razviti. Iz županije podsjećaju da je Osječko-baranjska županija poduzela niz aktivnosti i mjera s ciljem pomoći pri očuvanju stočarske proizvodnje na tom području.